Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Malarnia na mokro

Wysłany - 2010-04-23 15:14
Odsłony - 2787
GOŚĆ
Witam,

Jestem na etapie uzupełniania braków we wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla malarni na mokro. Do wniosku załącza sie tzw. KIP - i tu pytanie:

podaję że:
nasza malarnia jest mała (2 pracowników). zużywamy 1kg/farby chlorokauczukowej na godzine, przy 5 godzinach dziennie przy około 200 dniach pracy w roku = 1000 kg/rok – tj. 1Mg/rocznie. Wymagają ode mnie zebym wyliczył emisje... czy sa do tego jakies wzory jesli tak to gdzie moge je znależć??? czy w ogóle mogą tego wymagać od przedsiębiorcy? czy robi sie to dopiero pozniej jak sie okaże że wykonanie raportu jest konieczne ..??

Proszę o porady w tej sprawie. Z góry dziękuje
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Malarnia na

Wysłany - 2010-04-23 17:33:46
Hmmm... Wzory są na wszystko - nawet na mnożenie (AxB=C) albo dodawanie (A+C=D), tylko czy możemy w tym przypadku mówić o wzorach? Trzeba ustalić skład tych wyrobów (farby) i już masz emisję ;-)
A od kogo mają wymagać?
BTW - obawiam się, ze policzenie samej emisji nie wystarczy... Co dokładnie piszą w piśmie o uzupełnienie karty informacyjnej?

Re: Malarnia na

Wysłany - 2010-04-24 06:13:58
GOŚĆ
Wlo, proszą o wyliczenie emisji rocznej.

Jeden urzędnik z UM mowil, że jesli u nas jest takie małe zużycie farb (do 1tony rocznie) to zgodnie z rozporządzeniem nie potrzebne jest nawet pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza... Sprawdzałem tez rozporządzenie paragraf 2 w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniemi (..) i najprawdopodobniej nie będzie nawet potrzebny raport więc chcialbym te uzupełnienia do wniosku sam sporządzić nie ponoszac dodatkowych kosztów - nie zlecając tego firmom posiadającym oprogramowanie i które zycza sobie za to jak za zboże...

Normalnie nawet nie występowałbym o tą decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych gdyby nie regionalny program operacyjny, w ramach którego mamy dostać dofinansowanie na malarnie...

pozdrowienia i dzięki!!

Re: Malarnia na

Wysłany - 2010-04-24 11:48:10
No nie prawda...
Z obowiązku posiadania pozwolenia na emisję z instalacji, są zwolnine "instalacje do lakierowania lub malowania zużywające mniej niż 1 Mg w ciągu roku wyrobów lakierowych o wysokiej zawartości cząstek stałych lub wyrobów lakierowych wodorozcieńczalnych". Zgodnie z ustaloną od lat praktyką, "podpartą" interpretacjami i stanowiskami MŚ czy innych organów (także normami bo gdzieś czytałem stanowisko podparte numerem normy), wyrobami takimi są materiały zawierające mniej niż 10% LZO - w przypadku wodorozcieńczalnych. W przemyśle stosowuje się coraz częściej wyroby oznaczone HS (High Solids) - zawierające ponad 75% czy 80% (niestety w tej chwili nie jestem pewien jak to zostało przyjęte) cząstek stałych... Czy faba chlorokauczukowa jest takim wyrobem? Wątpię znając charakterystykę takiich farb.
Jeśli już - co miałem nie raz w swojej praktyce w przypadku małych lakierni "dobrze" zlokalizowanych i mających "dobre" warunki emisji - zwolnienie wyniknąć może z faktu nie przekraczania 10% wartości dopuszczalnych albo odniesienia w powietrzu wszystkich emitowanych substancji.

Re: Malarnia na

Wysłany - 2010-04-24 11:56:12
Malarnia funkcjonuje... Po co decyzja środowiskowa? Dziwna sprawa ;-) Wystąpienie o decyzję środowiskową to nie jakieś widzimisię, więc proszę nie mówić w ten sposób, bo tracisz w moich oczach i mogę inaczej trochę odpowiedzieć ;-D
Urzędnik w mieście może mówić jedno, ale jak mu RDOŚ napisze, ze OOŚ jest potrzebna, to mimo, że opinia go nie wiąże, nakaże przeprowadzenie oceny. Z praktyki wiem, ze dla tego typu przedsięwzięc tylko odporni na niekiedy bzdurne opinie RDOŚ urzędnicy miejscy czy gminni nie nakłądają obowiązku przeprowadzenia OOŚ. W większości wypadków jednak wymagają ocen, szczególnie gdy idzie o pieniądze unijne - tu procedura jest ściśle kontrolowana i nie chcą mieć zarzutów przedsiębiorców, ze z ich winy nie dostali kasy - znam to ;-) Trzeba mocno przekonywać, ze postępowanie, którego wynikiem jest decyzja środowiskowa bez OOŚ też jest poprawnie przeprowadzonym postępowaniem - o ile rzeczywiście uzasadnienie odstąpienia jest właściwe a nie naciągane,bo to też często się zdarza, szczególnie tam, gdzie są "wspólne" interesy ludzi pracjących w adm. i biznesie ;-)

Ilość rekordów 1 do 4 z 4

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy