Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Sprzęt / Maszyny
  • Aparatura badawcza

pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2011-01-13 14:48
Odsłony - 30496
GOŚĆ
Czy instalacja do spawania obejmujące więcej niz 3 stanowiska spawalnicze zgodnie z rozporządzeniem ws instalacji, których eksploatacja nie wymaga pozwolenia podlega obligatoryjnie pod pozwolenie czy traktowana jest jako inna niz wymieniona w załaczniku i w przypadku gdy zadna z substancji nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów itd... podlegać będzie pod zgłoszenie?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-13 16:18:00
A policzyłeś/aś poziomy substancji w powietrzu? Bo bez tego nie wiemy czy to "inna" czy podlegająca ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-13 19:17:42
GOŚĆ
Oczywiście... "traktowana jest jako inna niz wymieniona w załaczniku i w przypadku gdy zadna z substancji nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów itd... podlegać będzie pod zgłoszenie".
Jest inna, bo w załączniku wymieniona jest " instalacja do spawania obejmująca nie więcej niż 3 stanowiska" i całość zapisu definiuje rodzaj, a nie tylko przeznaczenie.
A dalej możliwosci tak jak piszesz: zgłoszenie jeśli < 10 %..., a w przeciwnym wypadku pozwolenie.

WLO - nie mieszaj tylko odpowiedaj na pytanie.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-13 19:17:30
GOŚĆ
Chodzi mi tylko o to czy jeśli mam > 3 stanowiska to nie oznacza od razu ze muszę uzyskiwać pozwolenie? Można by traktować ją jako "inna niż wymieniona" mimo tego, że ona jest wymieniona w załączniku tylko z dodatkowym kryterium...
Poziomy będę liczyć , nie sądzę, żeby wyszło > 10%, (mała emisja, duży teren, filtry itd.), to z tego co piszesz mogę ją traktować jako inną niż wymienioną?
Pytam bo nawet wśród urzędników są odmienne zdania na ten temat...

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-13 22:01:53
Nic nie mieszam tylko proszę o podanie danych, bez których nie mogę nic doradzić. Fakt - inna i podlegająca w kontekście postu to to samo... Ale sugestii zawartej w pytaniu uległem. Nawet powtórzonej w kolejnym pytaniu ;-)
Nie - to nie oznacza, że musisz uzyskać dla niej pozwolenie bo rozporządzenie jasno określa, że jeśli spełnione są kryteria - tu 10% poziomów dopuszczalnych albo wartości odniesienia - nie musisz mieć pozwolenia. Nie zwalnia to w przypadku gdy to ma miejsce z obowiązku zgłoszenia bo instalacja nie jest wymieniona jako wyjątek w § 2 ust. 4 rozporządzenia w sprawie instalacji wymagających zgłoszenia.
Urzędy powinny to jaśniej ode mnie wytłumaczyć - ja uczyć nie potrafię niestety ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-13 22:52:15
GOŚĆ
oczywiście, nie ma przełożenia, że > 3 stanowisk spawalniczych wymaga pozwolenia. Urzędnicy mają różne fisie, ale jasna argumentacja zwykle wystarcza. A w tym przypadku jest taka: jeśli, założymy, że instalacja powyżej 3 stanowisk do spawania oznacza obowiązek pozwolenia, a obliczenia wykażą nieprzekraczanie 10 % poziomów ..., to co będzie w pozwoleniu? nic! bo nie określa się poziomów substancji które nie przekraczają 10 % I to daje obraz ogólnych założeń systemu pozwolenia-zgłoszenia.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-01-14 07:37:07
Taka właśnie filozofia przyświecała twórcom przepisów, co zresztą wynika z uzasadnień projektów ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2011-02-10 19:36:50
GOŚĆ
Postanowiłam jeszcze upewnić się w urzędzie, w którym składany będzie wniosek i pani powiedziała, że bez dwóch zdań mam złożyć wniosek o wydanie pozwolenia a zapis o instalacjach innych niż wymienione, gdy emisja < 10 % nie ma tu zastosowania. Instalacja nie jest wymieniona jako zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia. Coś czuję, że czeka mnie przeprawa z urzędem....

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-12 10:04:31
GOŚĆ
dziwne podejście urzędnika, ale to nie wyjątek niestety ;).
ja mam też podobny problem. mamy 6 stanowisk spawalniczych, 4 nagrzewnice gazowe 30 kW, i kocioł gazowy 30 kW. znajomy robiąc obliczenia wyliczył, że z samych stanowisk emisja jest poniżej 10% dopuszczalnych poziomów... , ale łacznie z kotłem i nagrzewnicami przekraczamy nieznacznie 10%. urzednik w "naszym" starostwie tez upiera się na pozwolenie. Mało tego, wymaga pomiarów rzeczywistych na KAŻDYM STANOWISKU. Moje pytania do Was są takie:
1. czy to 10% może dotyczyć tylko emisji ze stanowisk spawalniczych, czy należy skumulowac emisję z emisją związaną z ogrzewaniem kotłem i nagrzewnicami?
2. czy mogą wymagać pomiarów i to na każdym stanowisku? jak narazie zdażyłem sprawę rozeznać na tyle, że,. w POŚ - co powinnien zawierać wniosek o pozwolenie [art. 184, ust. 2, pkt. 13) wyniki pomiarów wielkości emisji z instalacji, jeżeli przeprowadzenie pomiarów było wymagane;... a zgodnie z Rozp. Wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów... wychodzi mi, że dla stanowisk spawalniczych nie potrzeba przeprowadzac pomiarów. czy ja mój tok jest prawidłowy???
będe wdzięczny za podpowiedzi lub ew. sugestie.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-13 17:53:54
§ 1. 1. Pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza w przypadku instalacji określonych w załączniku do rozporządzenia.
2. Pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z innych niż określone w ust. 1 instalacji, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych, w przypadku gdy spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych warunków:
1) gazy lub pyły są wprowadzane z instalacji do powietrza w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych lub za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej;
2) żadna z substancji wprowadzanych z instalacji do powietrza nie jest objęta poziomami dopuszczalnymi lub wartościami odniesienia w powietrzu;
3) instalacja stosowana jest wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych przez okres nie dłuższy niż dwa lata.
3. Pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z innych niż określone w ust. 1 lub 2 rodzajów instalacji, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych, w przypadku gdy żadna z substancji wprowadzanych do powietrza z wszystkich tych rodzajów instalacji położonych na terenie jednego zakładu nie powoduje przekroczenia 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny.
4. Przy ocenie dotrzymywania 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny, nie uwzględnia się dopuszczalnych częstości przekraczania dopuszczalnych poziomów substancji i wartości odniesienia substancji w powietrzu (percentyla 99,726 dla dwutlenku siarki albo 99,8 dla pozostałych substancji).

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-14 23:11:50
Upsss... WIdzę, ze nie dokończyłem rozpoczętego zacytowaniem przepisów komentarza... ;-)
Jeśli przepis ust. 1 mówi o instalacji wymienionej w załączniku (obejmujące nie więcej niż 3 stanowiska spawalnicze), to instalacja z 4 stanowiskami już podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia. Ale! Instalacja obejmująca 4 i więcej stanowisk jest w tym momencie "INNĄ NIŻ WYMIENIONA w ust. 1", nie ma dla procesów spawania standardów emisyjnych, w związku z czym, wystarczy, ze będzie spełnione będą warunki określone w ust. 3 - bo z ust. 2 nie da się tu skorzystać (o ile mówimy o zorganizowanej emisji z procesów spawania i nie jest to jakiś instytut badawczy albo poligon doświadczalny ;-)).
Jest tu napisane jasno - emisja nie może powodować przekroczeń 10% wartości dopuszczalnych albo wartości odniesienia. Jaka emisja? Też jest napisane - z wszystkich tych rodzajów instalacji położonych na terenie jednego zakładu... "Tych" - w moim rozumieniu odnosi się do pierwszego zdania "z innych niż określone w ust. 1 lub 2 rodzajów instalacji, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych". Czyli tych, które nie "załapują się" na zwolnienie z tego rozporządzenia ;-)
Jeśli ktoś inaczej to widzi, proszę o dyskusję ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-14 23:21:01
Czyli gościu z 6 stanowiskami, 4 nagrzewnicami i kotłem - liczysz tylko stanowiska spawalnicze - reszta nie jest "tymi" ;-)
A pomiary? Oczywiście, ze nie ma prawa żadać do wniosku pomiarów kiedy nie było obowiązku ich robić (nie tylko z ustawy i rozporządzenia ale też wcześniejszych pozwoleń - organ może nałożyć obowiązek "pomiarowy" ponad to co wynika z ustawy, jednak musi to uzasadnić - jak nie ma uzasadnienia albo jest durne w stylu "tak bo tak" - odwołujcie się - to są Wasze pieniądze ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-17 11:50:53
GOŚĆ
tak mi własnie wygladało jakby wątek się urwał ;). dzięki Wlo za podpowiedzi, dały trochę do myślenia... i wydaje się logiczne, że "te" rodzaje instalacji, to chodzi o niełapiące się na zwolnienie.
tylko czy nie jest tak, że zgodnie z rozp. "zgłoszeniowym" § 2, ust. 5, parametry tego samego rodzaju...sumuje się? czy rozumiec to tak, ze już w samym zgłoszeniu przy ustalaniu emisji się sumuje a do kwalifikacji czy łapie się na zwolnienie z pozwolenia, nie sumujemy?
ja tak bym to rozumiał w świetle tego co napisałes Wlo.
a pomiarów juz nie trzeba po pewnym wytłumaczeniu pani w starostwie. tylko znowu wskazała, ze musza być założone króćce pomiarowe. może i by musiały być w mojej ocenie, ale chyba tylko w przypadku pozwolenia, prawda? jako proponowaną procedure monitorowania....? bo jesli będzie tylko zgłoszenie, to po co króćce? poza tym art. 152 ust. 2, nic o tym nie mówi, wg mnie.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-18 13:40:20
witam,
osobiście zgadzam się z tym tokiem myślenia, aczkolwiek.... urząd Marszałkowski WLKP. ma stanowisko nieco inne. uważa, że instalacje nie wymienione w załączniku "zwolnieniowym" wymagają POZWOLENIA. i co będzie w pozwoleniu? ano nic, bo nie określi ilości, gdyż są poniżej 10% dopuszczalnych a na niewymagające pozwolenia tez nie określi. dla mnie to nonsens, ale ponoc mają jakąs interpretacje ministerstwa. może kotos się na nia natknął?

pozdrawiam

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-18 13:50:27
Jesli mają, to powinni dać - skoro kwestionują stanowisko strony ;-) Jak nie pokazują, to znaczy, że nie mają.
Tak - mają rację - to czego nie ma podlega pozwoleniiu, ale oprócz tych, które nie podlegają z racji spełnienia przesłanek określonych w ust. 2 i 3!!

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-18 14:18:02
ale oni własnie nie stosuja się do przesłanek z ust 2 i 3! ;)
cyt. "wprowadzanie gazów i pyłów nie wymaga pozwolenia, ALE instalacja wymaga pozwolenia!!"

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-18 16:29:35
Trzeba skarżyć organ - proste.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 10:07:36
GOŚĆ
tak jak to już było przytaczane:
§ 1. 1. Pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza w przypadku instalacji określonych w załączniku do rozporządzenia.
3. Pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z innych niż określone w ust. 1 lub 2 RODZAJÓW INSTALACJI, (...)
10% ma zastosowanie tylko do innych rodzajów instalacji, niż wymienione w załączniku i w ust. 2.
(2 stanowiska spawalnicze czy 4 - to ciągle ten sam rodzaj instalacji: stanowiska spawalnicze).
I w związku z tym 2 stanowiska nie będą miały pozwolenia a 4 będą bez względu na ich emisje (czy więcej czy mniej niż 10%) - tak niestety stoi w przepisach, takie w związku z tym jest stanowisko ministerstwa środowiska - gdzie przepisy powstały i stanowisko urzędników, którzy te przepisy stosują. Od wieków tłumaczą nam urzędnicy MŚ zapisy kolejnych rozporządzeń w tym zakresie - tak jest - i nie ma znaczenia czy nam się to podoba czy nie :(

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 11:33:42
Mie -nie są te same - "te same" to są nie więcej niż 3 ;-) Jak jest więce to już są "inne" ;-))
Bardzo źle interpretujesz przepis - no ale to moja tylko opinia... Ja nie mam z tym problemu w każdym razie.
Ja bym prosił o to stanowisko ministerstwa... Bo jednak mi się nie wydaje ;-)

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 16:54:12
GOŚĆ
Jestem w posiadaniu opinii ministerstwa.
Pozwolę sobie odwołać się jedynie do pewnego fragmentu.

Par. 1 ust.2 dotyczy zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia dla INNYCH instalacji niż wymienione w ust.1 (Np. 4 stanowiska spawalnicze).

Zaś par. 1 ust.3., dotyczący omawianych 10% dopuszczalnych poziomów, odnosi się do INNYCH RODZAJÓW instalacji niż wymienione w ust.1 (czyli przykładowe 4 stanowiska spawalnicze innym rodzajem instalacji nie są).

Z tego co mi wiadomo, część urzędów również jest w posiadaniu stanowiska ministerstwa, stąd wymagają uzyskania pozwolenia bez określonych wartości emisji dopuszczalnej.
Mówię to z doświadczenia - w analogicznej sytuacji moje zgłoszenie zostało odrzucone z uzasadnieniem, że instalacja nie jest zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia.

Pozdrawiam

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 18:27:52
No chciałbym przeczytać to pismo ;-)
Osobiście nie zgadzam się z twierdzeniem, że słówko "rodzaje" znaczy co innego niż określa załącznik do rozporządzenia (w sensie nie uwzględnia progów - bo to by wynikało z Twojego postu) - bo jak w tym kontekście traktować rozporządzenie w sprawie RODZAJÓW instalacji, podlegających zgłoszeniu? Dlaczego nie ma tytułu po prostu - instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia?
Tak - chciałbym zobaczyć tę opinię...

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 35

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy