Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-13 07:55
Odsłony - 4346
GOŚĆ
Należymy do podmiotów które posiadają zgłoszenie instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia. Do tej pory nie rejestrowaliśmy się w KOBIZE tylko wypełnialiśmy tzw. formularz uproszczony. Otrzymałam jakiś czas temu informację z KOBIZE, że mają wejść w życie nowe przepisy prawne - gdzie będą wyszczególnione podmioty które nie muszą się rejestrować. Mam pytanie - czy te przepisy już obowiązują? Mam się rejestrować czy nie ?

Dzięki
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-13 18:19:01
Reguluje to określona ustawa i tylko zmiana tejże może coś zmienić ;-)
Jest rzeczywiście projek z połowy roku jakoś, ale słowa nie ma w nim o zmianie art. 7. Może jakiś inny projekt jest jeszcze?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-14 17:49:19
GOŚĆ
Więc rozumiem, ze jako zakład który nie podlega pod pozwolenie ani pod pozwolenie zintegrowane na emisję mam się jednak zarejestrować w KOBIZE i do końca lutego 2013 złożyć sprawozdanie? TZW. raporty uproszczone już nie obowiązują?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-14 17:50:05
GOŚĆ
To zachowanie pracowników KOBIZE jest poprostu niepoważne. Dzwoniłam do KOBIZE po tym jak ze strony KOBIZE zniknęła wzmianka o uproszczonych formularzach dla małych podmiotów i od pracownika dowiedziałam się "że ona przecież nie istniała" o czym to ja mówię...... Zdenerwowało mnie to straszliwie, więc napisałam do nich pismo (żeby mieć jakiś dowód). Otrzymałam odpowiedź, że powinnam się zarejestrować w KOBIZE, ale - w Resorcie Środowiska leży już projekt ustawy, która prawdopodobnie będzie zwalniać małe podmioty z rejestracji. Więc śledzę na okrągło stronę KOBIZE w nadzieji, że pojawi się ta długo wyczekiwana " SUPER USTAWA". Czekam ale nic się nie pojawia. I teraz pytanie; Czy jeżeli podlegam wyłącznie pod zgłoszenie to mam dalej CZEKAĆ, czy się rejestrować. To raportowanie do KOBIZE przyprawia mnie już o takie nerwy. Jak formularze "dla małych podmiotów" nigdy nie istniały to gdzie ja je wysyłałam przez dwa lata, niech mi ktoś to wytłumaczy? Generalnie to już nic z tego nie rozumiem i nie wiem co robić!

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-14 17:55:02
Ha! Czyżbym prorokiem był? Mówiłem od pierwszego dnia wprowadzenia tej śmiesznej metody o co najmniej naginaniu prawa o ile nie o łamaniu prawa...
Ciekawe co będzie z tymi tysiącami firm, które nie wprowadziły przez własne konto w Krajowej bazie - zgodnie z ustawą - raportów rocznych?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-11-15 10:40:19
GOŚĆ
Więc chyba się wreszcie zarejestruję. Pewnie jak już tego dokonam to okaże się, że właśnie pojawiła się ustawa która zwalnia małe podmioty z rejestracji i potem będę mieć znowu kłopot żeby to konto zamknąć. Tracę już powoli cierpliwość do tego. Dobrze , że jeszcze nie wymyślili kar dla tych co się nie zarejestrowali, choć i to pewnie kwestia czasu! :(

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2012-12-05 15:07:38
GOŚĆ
Ja jestem "małym podmiotem", posiadam środki transportu i kocioł grzewczy w wynajmowanej hali. Wiadomo, że firmy ktore maja tylko samochody nie muszą sie rejestrowac (wyjasnienie na stronie KOBIZE), tylko zakłady, zgodnie z definicja z POŚ: "przez zakład rozumie się jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny, oraz znajdującymi się na nim urządzeniami" - czy w związku z tym mam obowiązek rejestracji?
Posiadam instalację - kocioł grzewczy, nie mam terenu

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-08 14:35:38
GOŚĆ
Musisz być właścicielem terenu, na którym jest zakład - jak wynajmujesz lokal, to Kobize omijaj szerokim łukiem :-)
Paliwo rozliczane jest tylko wtedy, gdy jest spalane na terenie tegoż zakładu, czyli np.wózki widłowe, a samochód służbowy jeżdżący po Polsce już nie (póki co).

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-08 15:21:33
Tytuł prawny to nie tylko własność ;-) Dzierżawa, najem... Też jak najbardziej. A skąd znowu to stanowisko, że tylko samochody jeżdżące po terene zakładu?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-08 15:47:46
GOŚĆ
Czy jesli wynajmuję lokal (tylko pomieszczenia wraz z kotłownią) czy wyczerpuje to definicję zakładu (instalacja wraz z terenem do którego posiada się tytuł prawny) ?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-08 22:51:24
Ustawa nie mówi nic o zakładzie. Pomijając słownik i użyty tam ze dwa razy ten termin ;-)
Podmiot korzystający ze środowiska, a w przypadu emisji z instalacji - prowadzący instalację...
Rozporządzenie mówi o raporcie dla zakładu. Moim zdaniem nie można odchodzić od idei ustawy, zawężając raport tylko do instalacji, terenu itd. Po po co to w ogóe robić jak tysiące firm nie będzie raportować zużycia paliw w pojazdach - bo nie ma zakładu?
Ktoś powinien w końcu wydać jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - nie KOBiZE, bo to oni tylko narzędziem są - nie są od interpretowania przepisów. Raz już interpretowali... Przez dwa lata firmy myślały, że wprowadzają raporty... Tylko gdzie? Skoro kont firmy (upsss... poszczególne zakłady firm) nie miały?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-11 09:58:20
GOŚĆ
Czyli do czasu jednoznacznej wykładni (ale nie z Kobize) - myślę tu o MŚ, lub zmiany przepisów spokojnie czekam nie zakładając konta, póki co nie ma za to żadnych sankcji...

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 14:37:48
GOŚĆ
Do 31 marca należy złożyć zweryfikowany raport roczny emisji CO2
7.3.2013, Źródło: kobize.pl

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) przypomina, że do 31 marca należy złożyć zweryfikowany raport roczny emisji CO2 za rok poprzedni. Jeżeli prowadzący instalację albo operator statku powietrznego nie dotrzyma tego terminu, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 euro.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. nr 122 poz. 695) każdy prowadzący instalację objętą Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji oraz każdy operator statku powietrznego wykonującego operacje lotnicze objęte systemem przedkładają, do dnia 31 marca, do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami zweryfikowany raport roczny emisji CO2 za rok poprzedni. Przy czym z uwagi na okres Świąt Wielkanocnych ostatnim dniem dostarczenia zweryfikowanego raportu o wielkości emisji CO2 jest piątek 29 marca do godziny 16:00. Raport należy przesłać także w postaci elektronicznej.

Zgodnie z art.70 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli prowadzący instalację albo operator statku powietrznego nie przedłoży w terminie Krajowemu ośrodkowi raportu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 albo 7, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 euro.

Lista weryfikatorów posiadających akredytację do weryfikacji raportów o emisji gazów cieplarnianych dla instalacji oraz operatorów lotniczych znajduje się na stronie: www.kobize.pl w zakładce Weryfikacja.

KOBIZE przypomina również o konieczności aktualizacji i zatwierdzenia przez organ właściwy do wydania zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych planu monitorowania wielkości emisji gazów cieplarnianych zgodnego z obowiązującymi od początku 2013 roku wymaganiami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 601/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.


To już kary wprowadzili ? 10 tyś. euro ? OMG...

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 19:25:09
GOŚĆ
kary są od początku
a 10 000 Euro od nowej ustawy

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 19:27:57
GOŚĆ
Czyli co mam piecyk gazowy we Wspólnocie..nie raportuje to grozi nam kara 10 000 Euro???

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 20:08:04
GOŚĆ
Jeśli "piecykiem gazowym" określasz kotłownie..to kotłowania (piec gazowy) traktoany jest jako instalacja i trzeba się w takiej sytuacji zarejestrować i raportować

Skoro zaś ustawa mówi, że kto nie złoży raportu to podlega karze to jak rozumiem nie ma innej możliwości.
Zatem jeśli ktoś nie złożył i się nie rejestrował... to zapewne jak teraz to zrobi to z automatu dostanie karę. Tak to chyba wygląda

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 22:07:41
GOŚĆ
Was już naprawdę pogięło. Od kiedy "piecyk" jest instalacją objętą Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji? Troszkę elementarnej wiedzy żeby nie pisać podobnych głupot!

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-13 22:13:51
GOŚĆ
To może dla pełnej jasności

1. We wspólnocie mamy mieszkania i w każdym z nich lokator ma piecyk gazowy - Nie rejestrujemy i nie raportujemy

2. We wspólnocie mamy piec gazowy - kotłownię "produkujący" CO i CW - rejestrujemy i raportujemy. Jeśli tego nie zrobiliśmy to grozi nam kara 10000 EURO


CZY TAK?

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2013-03-14 14:29:46
GOŚĆ
Najpierw czytajcie ze zrozumieniem, a jak chcecie to płaćcie ale jedynie za własną głupotę:)
Wasza "wspólnota" ma w kotłowni hutę szkła czy jak??:):):):)

Re: Co z raportem do KOBIZE???

Wysłany - 2015-02-23 11:13:16
GOŚĆ
Przeszedłem długa ścieżkę z tymi raportami.
Ostatecznie jako firma musiałem się zarejestrować i złożyć raport z kotłowni , jako osobnych instalacji: kocioł na węgiel 15 KW, kocioł na olej 40KW i 2 kocioł na olej 105 KW. Każdy pod innym adresem fizycznie i do innych celów.
MŚ tez tylko interpretuje przepisy i może cos odpowiedzieć/podpowiedzieć, ale ostatecznie nie jest to wykładnia prawa i przepisów obowiązująca dany urząd. Taką wiążącą interpretację może wydać tylko sam urząd, albo sejm. Potwierdzają to pracownicy z MŚ.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 19 z 19

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy