Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-02-14 12:24
Odsłony - 52594
GOŚĆ
Witam,

mamy niewielką wędzarnię. Wędliny sprzedawane są wyłącznie na naszym stoisku. Proces wędzenia jest standardowy - ciepło dostarczamy z kotła opalanego gazem do komory wędzarniczej. W same komorze w otwartym palenisku spalane są trociny.

Czy mogę rozliczyć to jako 2 kotły liczone ryczałtem:
- jeden opalany gazem
- jeden opalany drewnem (trocinami) - tutaj nie jestem w stanie określić mocy cieplnej.

Druga opcja to traktowanie tego, jako instalacji wędzarniczej w której będą dwa źródła - kocioł gazowy i palenisko, a substancje emitowane i wskaźniki będę i tak brać z opracowania np. KOBiZE.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek
Odpowiedzi

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-02-14 21:16:41
No o ile gaz spalany jest w klasycznym palniku, to te trociny spalane nie są... No i do tego dochodzą substancje powstające w procesie - użyłbym wskaźników z wędzenia jakichś uznawanych przez lokalnego marszałka ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-02-16 20:56:50
GOŚĆ
I dodatkowo uzyskanie na taką działalność pozwolenia wa wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza lub dokonanie zgłoszenia instalacji jeśli pozwolenie nie bedzie wymagane.

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-02-19 19:00:42
gościnnie
Należy jeszcze zwrócić uwagę, iż wędzenie to kilka etapów, w tym rozpalanie komór (wtedy wskaźniki jak dla normalnego spalania drewna), wędzenie właściwe (tu wskaźniki dla wędzenia) oraz wymiana wsadu. Kiedyś robiłem jakiś operat dla wędzarni. Jeśli ustalisz sobie wielkość emisji poszczególnych substancji (ja wytypowałem koło 12) w kg/h to emisje wyliczasz na podstawie czasu pracy komór (poszczególnych etapów pracy).

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-02-20 08:30:21
gościnnie - że co? rozpalanie komór?

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-05 16:16:17
gościnnie
Po pierwsze nie wiem co pytający ma na myśli pod pojęciem "wędzenie jest standardowe". Standardowe to było wędzenie w piecach wędzarniczych, a teraz większość zakładów stosuje komory wędzarnicze (ewentualnie parzelniczo - wędzarnicze), najczęściej z dymogeneratorem żarowym (kiedyś były i cierne). W takiej komorze wedzarniczej nie ma procesu rozpalania komór (są inne m.in. osadzanie, przewietrzanie komór, wędzenie itd), gdyż trociny spadają bezpośrednio na żarnik. W przypadku gdy nie ma dymogeneratora, trzeba takie tradycyjne piece wędzarnicze rozgrzać (chyba że mają oddzielną nagrzewnicę). W pierwszym etapie rozgrzewania komór, w tym również rozpalania trocin, nie mamy do czynienia z wędzeniem tylko normalnym spalaniem drewna (wskaźniki zanieczyszczeń typowo energetyczne, jak dla spalania drewna). następny etap, po zamknięciu wędzarni, gdzie ma miejsce tlenie się trocin, to dopiero wędzenie. Rozdzielam te dwa procesy to w sprawozdaniach do marszałka i jak najbardziej są przyjmowane jako prawidłowe.

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-05 22:34:46
Rozumiem... Dzisiaj to rzadkość, więc nieco zdziwiony byłem. Klasyka to dymogeneratory przecież ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-06 10:05:46
gościnnie
Widzę wlo, że trochę się udzielasz na forum i posiadasz wiedze w tym zakresie. Mała burza mózgów... dlaczego wszyscy traktują piece piekarnicze jako instalacje technologiczne. Zgodnie z definicją zawartą w objaśnieniach do rozporządzenia Ministra środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, instalacje energetyczne są to instalacje, w których następuje proces spalania paliw w celu wytworzenia wyłącznie energii. W piecach piekarniczych paliwo przecież spalane w celu wytworzenia energii cieplnej podawane jest przeponowo (wymiennik powietrze - powietrze), a same spaliny nie uczestniczą w tym procesie, lecz kierowane na zewnątrz odrębnym emitorem. Piece piekarnicze to przecież nie piece do wypalania cegły, czy piece obrotowe, gdzie spaliny ida bezpośrednio na produkt. Czas obalać stereotypu...

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-06 16:44:19
Tu bardziej chodzi o to, ze nie ma nośnika ciepła niż o to, ze spaliny nie krzyżują się ze strumieniem surowiec-produkt ;-) Wymiennika jako takiego tez nie ma przecież przegroda przez którą następuje przenikanie ciepła to nie jest jeszcze wymiennik ciepła ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-13 14:47:27
GOŚĆ
No więc czy moglby ktos napisac PROSTO jak obliczyc opłaty z procesu wedzenia ??
Bardzo prosze, mam ten sam problem i nie wiem jak sie za to zabrac

Jesli Pan Wlo albo goscinnie ma pomagac "w taki sposob", omijająco, zeby ktos sie z tego miał domysleć to może lepiej wcale nie udzielac zadnej odpowiedzi...

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-13 20:03:20
Gościu z 2014-03-13 14:47:27 - masz jakiś problem? Nie ma obowiązku czytać moich wypocin przecież. Nie jestem tu, żeby pomagać - bo nie po to jest ten serwis raczej. Wymiana doświadczeń - owszem. Ale po naukę się do szkoły chodzi. Zapytaj kogoś kto nie jest takim bucem jak ja i omijająco nie doradza a wręcz za Ciebie to zrobi ;-)
BTW - już w moim pierwszym komentarzu podpowiedziałem - wskaźniki akceptowane przez lokalnego marszałka. Jakie? Jest pełno tego w literaturze ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-19 06:51:03
GOŚĆ
Wlo bardzo cie prosze powiedz mi skad wziasc stawki oplat za zanieczyszczenia typu ksylen toulen itp emitowanych przy wedzrniu??

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-19 16:51:58
GOŚĆ
A JA MAM JESZCZE INNE PYTANIE- CZY wędzranie powinno się rozliczać w tabeli A, i jesli mamy np 2 komory wedzarnicze to każda komore nalezy analizować ( li czyc dla niej zanieczyszczenia) osobno ?? czy ogolni liczymy emisje dla wedzarni BEZ podzialu na komory

Proszę i Z góry dziekuje forumowiczów na odpowiedż :)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-19 11:02:09
Boże... Ręce opadają!
Jak to skąd? Z rozporządzenia w sprawie opłat!

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-19 11:03:27
Że nie ma tam ksylenu ani toluenu? No cóż... Wynajmij firm, która Wam to policzy.
Nie chcę nikomu ubliżać ;-) Ale to wiedza z gimnazjum (chyba, bo ja w podstawówce się tego uczyłem - co to jest ksylen i toluen) ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-19 16:52:17
GOŚĆ
GOSCIU - Ja ci powiem- nie ma problemu- ksylen, toulen, benzen czy fenol itp należą do grupy weglowodorów aromatycznych

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-20 08:00:14
Fenol węglowodorem? Łał!! Toś mu podpowiedział ;-) Brawo! Gdzie się chemii uczyłeś? W innym wymiarze? Czy może emocje Cię trochę poniosły i się zagalopowałeś?

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-20 18:53:07
GOŚĆ
czy nie jest pochodnym weglowodorw aromatycznych ?? dlatego nalezy umiescic go w grupie 63 czyli węglowodory aromatyczne i ich POCHODNE

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-03-20 20:02:18
Generalnie wszystkie substancje organiczne są pochodnymi - albo węglowodorów alifatycznych albo aromatycznych... Ciekawe czemu tylko dwóch grup opłatowych w rozporządzeniu nie ma tylko jakieś alkohole, kwasy, aldehydy, aminy... Taki MEK to przecież pochodna alifatyczna - 11 gr za kilogram - dlaczego płacić ponad złotówkę?
Naprawdę... Też tak można uzasadniać ;-)

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-04-01 20:44:19
gościnnie
Wlo, skąd ty bierzesz tyle energii, na tak bzdurne zapytania??? Przecież to ręce opadają. Jak sadzę większość osób obecnych na tym forum zajmuje się szeroko pojętą ochrona środowiska w swoich zakładach. Czas zacząć się uczyć, a nie żerować na czyjeś wiedzy i oczekiwać gotowych odpowiedzi czy receptur. Po 15 latach zajmowania się ta tematyką coś już mogę w tym temacie powiedzieć. Wiedza rodzi się w bólach, hehehe.

Re: Jak rozliczyć wędzarnie

Wysłany - 2014-04-01 20:44:44
goscinnie
W pierwszej kolejności to powinieneś uzyskać pozwolenie na emisję zanieczyszczeń do powietrza lub dokonać stosownego zgłoszenia, a tak wszystko będzie wyliczone, w tym również wskazane wskaźniki emisji. A wiec proponuję zacząć od tego.

Ilość rekordów 1 do 20 z 22

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy