165 ton leków do utylizacji |
PROEKO utylizuje rocznie ok. 165 ton środków leczniczych. Niektóre z nich są przeterminowane. Dużą ilość stanowią leki w pełni wartościowe ale już nikomu niepotrzebne. Często były bowiem kupowane na zapas. Możliwe, że do poprawy sytuacji przyczynią się zmiany w ustawie, których wprowadzenie zapowiada Ministerstwo Zdrowia.
Polacy wydają rocznie nawet sześć miliardów złotych na leki ogólnodostępne i aż 10 miliardów złotych na farmaceutyki na receptę. Duża ich część kupowana jest na zapas, w wyniku czego trafiają później na wysypisko. Zapowiadany projekt nowelizacji ustawy będzie nakładał sztywne marże na leki sprzedawane w aptekach. Celem takiego działania jest ograniczenie popytu na farmaceutyki. Będzie to skutkowało podwyższeniem cen oraz ograniczeniem ofert promocyjnych w aptekach.
Zdaniem przedstawicieli PROEKO, nowe zasady prawne tylko częściowo będą rozwiązywały istniejący problem. Jego złożoność wymaga bowiem kompleksowego podejścia, a nie jedynie małej zmiany.
- Naszym zdaniem ograniczenie promocji w aptekach nie zmieni znacząco obecnego stanu. Ważne, aby pomyślano o edukacji proekologicznej, skierowanej nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim starszych osób, które z lekcjami ochrony przyrody nie miały nigdy do czynienia– mówi Marek Osik, wiceprezes PROEKO.
Przed kupnem farmaceutyków warto zastanowić się czy są one nam naprawdę niezbędne. Dzięki temu można realnie wpłynąć na liczbę niebezpiecznych odpadów, jakimi są lekarstwa, jeśli trafią do zwykłego śmietnika, a nie do recyklingu.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony