gartija.pl > artykuły
Recykling ( recycling ) sprzętu AGD - nowe wymogi od sierpnia przyszłego roku
Odsłon - 13690
eGartia
autor:
2004-10-25

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej  państwa członkowskie, zobowiązane są każdego roku do zbiórki co najmniej 4 kg na mieszkańca zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Chodzi o dyrektywę 2002/96/ WE z 27 stycznia 2003 r., mówiącą, iż poziom ten należy osiągnąć do 31 grudnia 2006 r.

Polska uzyskała jednak na realizację tego obowiązku dwuletni okres przejściowy, trwają już jednak prace nad odpowiednią ustawą.

Nowe przepisy dotyczyć będą szerokiej gamy sprzętu AGD, zarówno produkowanego w Polsce jak i importowanego lub sprowadzanego z innych państw Unii. Cały sprzęt podzielony zostanie na klasy o zróżnicowanych poziomach odzysku i recyklingu. Podstawowe zasady odnosić się jednak będą do wszystkich urządzeń.

Użytkownik domowego sprzętu AGD będzie miał możliwość oddania zużytego starego sprzętu sprzedawcy w przypadku zakupu nowego urządzenia. Na Gminie zaś będzie spoczywał obowiązek informowania o tym gdzie można oddać zużyty sprzęt, który nie będzie wymieniany na nowy.

Do nowych obowiązków podmiotu wprowadzającego sprzęt na rynek należeć będzie m.in. zapewnienie zbierania z gospodarstw domowych sprzętu zużytego. Będzie on miał obowiązek odbierać zużyty sprzęt z tych gospodarstw domowych, którym go dostarczył. A potem zapewnić jego recykling w wysokości od 50 do 80 proc. - w zależności od asortymentu. Obowiązek ten będzie mógł wypełnić samodzielnie lub za pośrednictwem tzw. organizacji odzysku.

Podmiot, który nie osiągnie obowiązującego poziomu odzysku, będzie obciążony opłatą produktową.

Nowe przypisy mogą przyczynić się do powstania w Polsce systemu zbiórki i przetwarzania odpadów sprzętu AGD tak by możliwy stał się ich odzysk i recykling.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy