gartija.pl > artykuły
Hammel Polska zarabia na rozdrabnianiu odpadów
Odsłon - 13489
GOSC
autor:
2008-07-26

Hammel Polska to spółka córka niemieckiej firmy Hammel Recycling-technik GmbH. W Warszawie swoją działalność zarejestrowała w lutym 2008 roku. Kapitał spółki podzielony jest pomiędzy Hammel Recyclingtech-nik (25 udziałów) i Wojciecha Chołuja (25 udziałów), który z tą niemiecką firmą związany jest już od trzech lat, a od lutego 2008 roku oprócz 01ava Rudolfa Limbecka, jest członkiem zarządu Hammel Polska.

- Szczerze mówiąc, do tego biznesu wprowadził mnie mój dobry kolega Tomek Zujkiewicz - mówi Wojciech Chołuj (lat 31). W 2005 roku na targach w Hanowerze spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy Hammel Recyclingtechnik i wtedy właśnie rozpoczęła się nasza współpraca. W jej wyniku powstała spół-

ka MCMedia Consulting. Po roku przekształciła się w MTRecykling sp z o.o. Ta ostatnia oficjalnie już reprezentowała firmę macierzystą z Niemiec. Natomiast w listopadzie 2007 roku, na poznańskich targach PolEko ogłosiliśmy powstanie spółki Hammel Polska.

Macierzysta firma Hammel Recycling-technik działa na rynku niemieckim już od ponad 20 lat. Zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń do rozdrabniania wszelkiego rodzaju odpadów. Swoje przedstawicielstwa ma we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Australii i USA. Na rynku polskim swoje produkty sprzedawała dotąd za pomocą sieci dystrybutorów.

Proces rejestracji firmy w Polsce trwał kilka miesięcy, ostatecznie w lutym 2008 roku spółka rozpoczęła już sprzedaż maszyn sprowadzanych z Niemiec. W ciągu niecałych pięciu miesięcy Hammel Polska sprzedała tylko dwie maszyny, za kwotę

ponad 850 tysięcy euro.

-Pierwszą z nich sprzedaliśmy firmie z branży przetwórstwa drewna. Instalacja, którą tam zamontujemy, będzie rozdrabniała drewno. Polega to na rozdrabnianiu do poziomu zrębki (musi mieć 2-4 cm). Drewno takie stosuje się później do dalszej produkcji. Wydajność tej linii to 40 ton na godzinę. Instalacja maszyny to koszt pomiędzy 500-600 tysięcy euro.-

Drugim klientem jest jedna z największych w Europie firm komunalnych, zajmujących się selektywną zbiórką odpadów i produkcją paliwa alternatywnego.

- U tego klienta (nie mogę podać nazwy, bo proces zakupu jest w początkowej fazie) uruchamiamy rozdrabniacz wstępny

VB750E. Taka maszyna rozdrabnia materiał odpadowy i przygotowuje go do produkcji paliwa alternatywnego stosowanego najczęściej w produkcji cementu. Paliwo takie jest znacznie tańsze od np. węgla. Ta maszyna kosztuje 250 tysięcy euro -mówi Michał Chołuj.

- Obroty Hammel Polska od czterech miesięcy to jeden milion euro. To dobry znak - mówi Michał Chołuj. - Zwłaszcza jeśli porówna się fakt, że poprzednia firma - MT Recykling - cały 2007 rok zakończyła sprzedażą dla Hammel Recyclingtech-nik na poziomie 800 tysięcy euro.

Maszyny Hammel, jak podkreśla przedstawiciel zarządu, są łatwe w transporcie. Przewozi się je na samochodach z hakami

(są po prostu na nie wciągane). Największe zaś przewozimy na przyczepach niskopodłogowych. Transport trwa 24 godziny. Firma Hammel dysponuje własnym systemem transportowym.

 BIZNES WARSZAWSKI (2008-07-09)

 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy