Hammel Polska zarabia na rozdrabnianiu odpadów |
Hammel Polska to spółka córka niemieckiej firmy Hammel Recycling-technik GmbH. W Warszawie swoją działalność zarejestrowała w lutym 2008 roku. Kapitał spółki podzielony jest pomiędzy Hammel Recyclingtech-nik (25 udziałów) i Wojciecha Chołuja (25 udziałów), który z tą niemiecką firmą związany jest już od trzech lat, a od lutego 2008 roku oprócz 01ava Rudolfa Limbecka, jest członkiem zarządu Hammel Polska.
- Szczerze mówiąc, do tego biznesu wprowadził mnie mój dobry kolega Tomek Zujkiewicz - mówi Wojciech Chołuj (lat 31). W 2005 roku na targach w Hanowerze spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy Hammel Recyclingtechnik i wtedy właśnie rozpoczęła się nasza współpraca. W jej wyniku powstała spół-
ka MCMedia Consulting. Po roku przekształciła się w MTRecykling sp z o.o. Ta ostatnia oficjalnie już reprezentowała firmę macierzystą z Niemiec. Natomiast w listopadzie 2007 roku, na poznańskich targach PolEko ogłosiliśmy powstanie spółki Hammel Polska.
Macierzysta firma Hammel Recycling-technik działa na rynku niemieckim już od ponad 20 lat. Zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń do rozdrabniania wszelkiego rodzaju odpadów. Swoje przedstawicielstwa ma we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Australii i USA. Na rynku polskim swoje produkty sprzedawała dotąd za pomocą sieci dystrybutorów.
Proces rejestracji firmy w Polsce trwał kilka miesięcy, ostatecznie w lutym 2008 roku spółka rozpoczęła już sprzedaż maszyn sprowadzanych z Niemiec. W ciągu niecałych pięciu miesięcy Hammel Polska sprzedała tylko dwie maszyny, za kwotę
ponad 850 tysięcy euro.
-Pierwszą z nich sprzedaliśmy firmie z branży przetwórstwa drewna. Instalacja, którą tam zamontujemy, będzie rozdrabniała drewno. Polega to na rozdrabnianiu do poziomu zrębki (musi mieć 2-4 cm). Drewno takie stosuje się później do dalszej produkcji. Wydajność tej linii to 40 ton na godzinę. Instalacja maszyny to koszt pomiędzy 500-600 tysięcy euro.-
Drugim klientem jest jedna z największych w Europie firm komunalnych, zajmujących się selektywną zbiórką odpadów i produkcją paliwa alternatywnego.
- U tego klienta (nie mogę podać nazwy, bo proces zakupu jest w początkowej fazie) uruchamiamy rozdrabniacz wstępny
VB750E. Taka maszyna rozdrabnia materiał odpadowy i przygotowuje go do produkcji paliwa alternatywnego stosowanego najczęściej w produkcji cementu. Paliwo takie jest znacznie tańsze od np. węgla. Ta maszyna kosztuje 250 tysięcy euro -mówi Michał Chołuj.
- Obroty Hammel Polska od czterech miesięcy to jeden milion euro. To dobry znak - mówi Michał Chołuj. - Zwłaszcza jeśli porówna się fakt, że poprzednia firma - MT Recykling - cały 2007 rok zakończyła sprzedażą dla Hammel Recyclingtech-nik na poziomie 800 tysięcy euro.
Maszyny Hammel, jak podkreśla przedstawiciel zarządu, są łatwe w transporcie. Przewozi się je na samochodach z hakami
(są po prostu na nie wciągane). Największe zaś przewozimy na przyczepach niskopodłogowych. Transport trwa 24 godziny. Firma Hammel dysponuje własnym systemem transportowym.
BIZNES WARSZAWSKI (2008-07-09)
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony