gartija.pl > artykuły
Recykling samochodów - płaci sprowadzający samochów
Odsłon - 7823
eGartia
autor:
2006-01-11

Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU z 2005 r. nr 25, poz. 202) wszyscy sprowadzający z zagranicy samochody (także przedsiębiorcy) od 1 stycznia 2006r muszą płacić 500 zł za importowane auta.

Opłaty dotyczą:

Opłaty muszą uiścić wszyscy ci, którzy w ciągu roku wprowadzają do Polski nie więcej niż 1000 pojazdów (nie ma znaczenia czy są to pojazdy nowe czy używane).

Ci którzy wprowadzając ponad 1000 samochodów rocznie muszą podpisać umowę z siecią zbierania pojazdów albo sami zorganizować taką sieć. Nie płacą wtedy za każdym razem 500 zł. O obowiązku zorganizowania sieci musi poinformować nabywcę pojazdu - w formie oświadczenia

W sprawie nowej opłaty wypowiedziały się ostatnio dwa ministerstwa: Środowiska oraz Transportu i Budownictwa. Nie są one w pełni ze sobą zgodne.

Z wyjaśnień resortu transportu (www.mtib.gov.pl) wynika, że płacić powinni ci, którzy rejestrują importowane auta po 1 stycznia, niezależnie od tego, czy zostały one sprowadzone po tym dniu, czy też jeszcze w roku 2005.

Natomiast zgodnie z interpretacją resortu środowiska obowiązek uiszczenia opłaty wiąże się ze sprowadzeniem samochodu, a nie z jego rejestracją. A więc dotyczy tylko aut sprowadzanych do Polski od 1 stycznia 2006 r.

Na podstawie: "Rzeczpospolita"

Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy