gartija.pl > artykuły
BHP w gospodarce wodno-ściekowej
Odsłon - 193
eGartia
autor:
2010-11-22

Gospodarka komunalna w tym wodno-ściekowa jest jednym z sektorów dla których instrukcje BHP są szczególnie ważne. W związku z tym zakłady wod-kan są częstym obiektem kontroli. Nieprawidłowo skonstruowana instrukcja BHP może być przyczyną nałożenia na firmę bardzo wysokich sankcji finansowych, dlatego też firma Dendros zorganizowała w dniu 18 listopada br. w Poznaniu szkolenie pt ”BHP w gospodarce wodno-ściekowej”.

Podczas spotkania zostały przedstawione praktyczne uwagi dotyczące planowania i organizacji działań związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem pracy podczas uzdatniania wody, eksploatacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz przy oczyszczaniu ścieków. Omówiono podstawowe pojęcia, założenia systemowe, metodykę identyfikacji zagrożeń oraz klasyfikację zagrożeń i czynniki środowiska pracy. Wykładowca przedstawił także raport kontrolny z ostatnich lat Państwowej Inspekcji Pracy i uwagi inspektorów. Jak podkreślał „na uwagę zasługują nieprawidłowości w dokumentacji bhp dot. oceny ryzyka zawodowego oraz instrukcji i procedur na wypadek awarii. Nierzetelność w tym zakresie potwierdza fakt: nie uwzględnienia w ocenie ryzyka zawodowego, opracowanej dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, gdzie występują zagrożenia szkodliwymi czynnikami biologicznymi – przedmiotowych zagrożeń oraz nie uwzględnienie w instrukcjach bhp, procedur postępowania w razie awarii lub wypadku związanych z uwolnieniem szkodliwego czynnika biologicznego”. Została też szczegółowo omówiona charakterystyka zagrożeń na stanowiskach pracy w przedsiębiorstwach wod-kan. Prace eksploatacyjne i remontowe na sieciach i obiektach wodno-kanalizacyjnych muszą być organizowane z uwzględnieniem nie tylko podstawowych zasad bhp, ale także uwzględniać charakterystyczne dla tych sieci obiektów zagrożenia.

Do najistotniejszych należy zaliczyć:
-   fizyczne à hałas, zmienny mikroklimat, zagrożenie wybuchem, zagrożenie wypadkiem-
    chemiczne à gaz powstały w wyniku zagniwania ścieków i osadów ściekowych, tj. siarkowodór, amoniak, metan
-   biologiczne à bakteriologiczne.

Nie zabrakło również tematyki dotyczącej sporządzania i prowadzenia wymaganej prawem dokumentacji i procedur.

Przekazywana podczas zajęć wiedza teoretyczna ilustrowana była licznymi przykładami rozwiązań praktycznych, co uczestnicy wysoko ocenili w ankietach po spotkaniu.

Galeria zdjęć ze szkolenia dostępna jest na stronie organizatora: www.dendros.pl

BHP w gospodarce wodno-sciekowej

 

 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy