gartija.pl > artykuły
Ekoinnowacje trafiają pod strzechy
Odsłon - 320
eGartia
autor:
2009-11-04

  1. 55 proc. firm inwestuje w poprawę stanu lokalnego środowiska
  2. Ponad 5000 małych i średnich przedsiębiorstw zaangażowało się w Program Czysty Biznes
  3. 6 listopada poznamy laureatów konkursu na najbardziej innowacyjne, ekologiczne rozwiązania 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska wśród firm zaangażowanych w program Czysty Biznes, aż 76 proc. prowadzi działania proekologiczne ze względu na chęć obniżenia kosztów. Najwięcej – 56 proc. inwestuje w zmniejszenie energii i wdrożenie innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska technologii. 85 proc. przedsiębiorstw objętych badaniem to firmy małe ‐ zatrudniające do 50 osób.

Co ważne, małe firmy inwestują w ekologiczne rozwiązania nie tylko ze względu na chęć zmniejszenia kosztów czy poprawy wizerunku, ale również przez lokalny patriotyzm i chęć poprawy stanu lokalnego środowiska” - mówi Joanna Węgrzycka, Członek Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Kierownik Programu Czysty Biznes.

6 listopada, na Zamku Królewskim w Niepołomicach k. Krakowa poznamy tegorocznych laureatów konkursu „Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes”, którzy otrzymają statuetki za najbardziej innowacyjne, ekologiczne rozwiązania. Uroczystość nie bez przyczyny odbędzie się w Niepołomicach – to tam udało się stworzyć wyjątkową atmosferę dla współpracy biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych, która jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju. 

Do tej pory w działania programu Czysty Biznes zaangażowało się 5000 małych i średnich przedsiębiorstw. W konkursie biorą udział przede wszystkim małe firmy, które wprowadzają dobre praktyki na lokalnym rynku. Wśród 13 nominowanych firm są m.in. producent lamp wykonanych w technologii LED z Wrocławia, producent ekologicznych jabłek z Podlasia, czy firma z Knurowa, która na zrekultywowanym wysypisku odpadów hoduje stado kóz afrykańskich.

Wyboru laureatów dokona kapituła konkursu, w skład której wchodzą m. in. Jerzy Brniak – Prezes Zarządu BP Polska, Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Jan Okulicz – doradca Zarządu Toyota Motor Poland, Beata Adamczyk – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki oraz Monika Dziadkowiec – Dyrektor Generalny Ministerstwa Środowiska.

Ceremonii wręczenia nagród na Zamku w Niepołomicach będzie towarzyszyła konferencja „Ekoinnowacje – od pomysłu do biznesu”, w której wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce oraz agend rządowych
i samorządowych. Ekoinnowacje są istotne dla gospodarki ponieważ oprócz zmniejszenia oddziaływania na środowisko, zwiększają efektywność wykorzystania zasobów naturalnych
i konkurencyjność przedsiębiorstw. Szacuje się, że do 2020 roku wartość światowego rynku technologii środowiskowych wzrośnie dwukrotnie i wyniesie 1 bilion euro.

Badania – oddziaływanie małych i średnich firm na środowisko

O znaczeniu ekoinnowacji świadczy fakt, że 63 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, w ciągu ostatnich 3 lat, podjęło konkretne działania na rzecz środowiska, a w szczególności: zmniejszenia zużycia energii (71 proc.), ograniczenia zużycia wody oraz poprawy estetyki otoczenia (ok. 50 proc.), minimalizacji wytwarzanych odpadów (41 proc.).

Zużycie energii elektrycznej (39 proc.) to zdecydowanie najczęściej wskazywany przez firmy czynnik ich działalności wywierający wpływ na środowisko. Na drugim miejscu, równorzędnie wymieniana jest emisja gazów, ścieków oraz powstawanie odpadów wymagających składowania (34 proc.).

Pośród czynników motywujących małe i średnie firmy do podejmowania działań proekologicznych, najczęściej wskazywane są: możliwość obniżenia kosztów prowadzonej działalności (76 proc.), chęć poprawy stanu środowiska w otoczeniu (bez motywacji ekonomicznych) oraz poprawa wizerunku firmy (55 proc.), a także konieczność modernizacji technologii wynikająca z obowiązujących przepisów prawnych (43 proc.).

Najpoważniejszą barierą utrudniającą firmom stosowanie nowych, ekoinnowacyjnych rozwiązań jest brak środków finansowych (68 proc.) oraz zbyt wysokie koszty wdrażania (61 proc.). Istotnym czynnikiem jest tutaj również problem w znajdowaniu partnerów do współpracy.

Badania przeprowadzono w październiku 2009 roku wśród firm uczestniczących w Programie Czysty Biznes. Dane zostały opracowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 107 firm. Badanie zrealizowano poprzez ankietę internetową. Jest to kontynuacja badań prowadzonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2002 roku.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy