Elektrownia falowa |
Zaznaczył, że dotychczas było kilka prób wykorzystywania energii fal morskich do produkcji energii elektrycznej na całym świecie. "Niestety do dnia dzisiejszego nie ma urządzenia, które spełniałoby założenia teoretyczne projektowe" - dodał.
"Dotychczasowe próby budowy podobnych elektrowni kończyły się niepowodzeniem, bo urządzenia były za słabe i przy pierwszych sztormach ulegały zniszczeniu" - powiedział dziennikarzom właściciel duńskiej firmy Jorgen M. Clausen.
Studziński poinformował, że pierwszy stworzony w Gdańsku model wielkości 1:10 już pracuje od kwietnia 2006 roku i jest zlokalizowany na północno-zachodnim wybrzeżu Danii na Morzu Północnym. Od tego czasu urządzenie przetrwało siedem znacznych sztormów, które nie uszkodziły maszyny.
Zaprezentowany we wtorek model jest większy, bo już w skali 1:2. Elektrownia będzie zainstalowana przy molo w Hanstholm w Danii. Studziński zapewnia, że konstrukcja "powinna wytrzymać każdy sztorm", ale nie będzie pracowała podczas dużego sztormu. Jego zdaniem, będzie mogła pracować przy sztormie do sześciu stopni w skali Beauforta.
Duński inwestor poinformował, że "projekt musi być zoptymalizowany i dopiero po szczegółowych badaniach zaprezentowanego we wtorek modelu przystąpi do budowy następnej elektrowni o docelowej wielkości do 6 MW" - dodał Clausen.
Inwestor i stocznia planują, że gotowy produkt może być oddany do eksploatacji w 2011 r. Odmówili podania informacji na temat kosztów budowy i eksploatacji prototypu elektrowni falowej.
Zdaniem autorów konstrukcji, fale morskie mają większy potencjał energetyczny oraz są bardziej stabilne niż wiatr, przez co potencjalnie istnieje dużo wyższa możliwość wykorzystania tego typu energii do produkcji elektryczności. Zakłada się, że elektrownie falowe mogą pokryć 20-30 procent ogólnego światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a dodatkowo ta energia może być tańsza od dotychczasowych źródeł energii odnawialnej.
Prywatna Stocznia Odys w Gdańsku zbudowała m.in. most w centrum Dublina. Działa na terenie byłej stoczni gdańskiej. W zależności od potrzeb zatrudnia od 380 do ponad 500 osób. Powstała w 2002 r., a działalność stoczniową prowadzi od 2004 r. Ma cztery zakłady na terenie Gdańska. Głównymi klientami stoczni są firmy z Europy Zachodniej i Skandynawii. Właściciel poinformował, że spółka ma obroty porównywalne ze Stocznią Gdańsk SA zatrudniającą ponad pięć razy więcej osób. BLS
PAP - Nauka w Polsce
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony