gartija.pl > artykuły
Fortum chce budować spalarnie śmieci w Polsce
Odsłon - 570
GOSC
autor:
2009-04-14

Fortum uważnie przygląda się możliwościom budowy zakładów waste-to-energy w Polsce. Jesteśmy zainteresowani współpracą z lokalnymi samorządami w tym zakresie - mówi Karol Kraszewski, dyrektor regionalny Polski północnej Fortum Power and Heat Polska.


Jak zapewnia, Karol Kraszewski, Fortum posiada doświadczenie w prowadzeniu proekologicznych inwestycji w energetyce, także tych związanych z wykorzystaniem odpadów komunalnych i przemysłowych przy skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła. W Finlandii i Szwecji Fortum posiada wiele zakładów, które wykorzystują odpady wraz z innymi paliwami. Odpady stosowane są również jako paliwo podstawowe.

 

Produkcja typu waste-to-energy jest nieuciążliwa dla środowiska naturalnego i otoczenia społecznego zakładów. Utylizacja odpadów jest źródłem energii i jednocześnie dobrą alternatywą dla ich składowania. W 2007 roku 1,6 TWh energii produkowanej przez Fortum pochodziło z odpadów, co odpowiada 5 proc. zużyciu paliw w koncernie, bez paliw nuklearnych - przekonuje Karol Kraszewski.

Jednym z z najnowocześniejszych zakładów typu waste-to-energy, należących do Fortum, jest elektrociepłownia Högdalen w Sztokholmie. Stosuje ona kotły rusztowe, fluidalne oraz pompy ciepła, dzięki czemu sprawność procesu produkcji energii wynosi prawie 100 proc. Każdego roku zakład utylizuje około 700 tys. ton śmieci (500 tys. komunalnych oraz 200 tys. wyselekcjonowanych odpadów przemysłowych), które zostają wykorzystane do produkcji 450 GWh energii elektrycznej i 1700 GWh ciepła. Ta ilość odpowiada 200 tys. ton oleju opałowego.

Fortum w Sztokholmie rozpocznie wkrótce budowę nowej elektrociepłowni, także opalanej odpadami. Nowy zakład ma rozpocząć produkcję na przełomie lat 2010-2011. Wartość inwestycji to ok. 110 mln euro. Nowy zakład będzie przetwarzał 240 tys. ton odpadów rocznie. To tyle śmieci, ile rocznie produkują wszystkie gospodarstwa domowe w stolicy Szwecji. To część całego sytemu zarządzania gospodarką komunalną, dzięki czemu Sztokholm jest uznany za jedną z najczystszych stolic na świecie.

Fortum chce rozwijać projekty waste-to-energy w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami oraz przedsiębiorstwami komunalnymi. Celem jest stworzenie łańcucha, na który składają się wytwórcy odpadów, komunalne przedsiębiorstwo oczyszczania, władze lokalne, producent i sprzedawca energii oraz odbiorcy końcowi.

Wielu przedstawicieli polskich władz samorządowych zwiedzało nasze zakłady. Na miejscu można się przekonać że produkcja energii z wykorzystaniem odpadów nie jest uciążliwa dla otoczenia a ceny nieruchomości kształtują się na podobnym poziomie jak w innych, porównywalnych dzielnicach miasta - dodaje Karol Kraszewski.

 


Wyślij Do druku Dyskutuj

EcoBman    2011-12-28 16:33:00

Poszukuje investora oraz wykonawcy do termicznej utylizacji smieci z odzyskiem energi.
500.000 do 1.000.000t niesortowanych odpadow rocznie na terenie calego kraju aftryki polnocnej czeka na swoje spalarnie.
Prosze zaiteresowanych o kontakt
lynx_kastor@yahoo.de

Ilość rekordów 1 do 1 z 1

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy