gartija.pl > artykuły
Gminy mają decydować o odpadach komunalnych
Odsłon - 455
eGartia
autor:
2007-02-06

Śmieci nie będą już trafiały do lasu i na dzikie wysypiska, ograniczona będzie też liczba legalnych wysypisk, zapowiada Ministerstwo Budownictwa. W przygotowanym projekcie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znalazły się rozwiązania, które mają ułatwić gminom utylizację odpadów. Właściciele posesji będą płacić za wywóz śmieci gminom, a nie jak dotychczas – przedsiębiorcom. Z uzyskanych w ten sposób środków gminy będą opłacać usługi firm śmieciowych, a także będą budować nowoczesne zakłady przetwarzania odpadów.

O tym, która firma będzie na danym terenie odbierała śmieci, zadecyduje gmina, a nie jej mieszkańcy. Wybór będzie dokonany w drodze przetargu. Samorządy wskażą firmom śmieciowym, gdzie będą trafiały odpady: zamiast na wysypiska do spalarni, selektowni lub zakładów przetwarzania.

W Polsce aż 98 proc. odpadów trafia na składowiska, a tylko niewielka ich część jest poddawana segregacji, przetworzeniu i utylizacji. Tymczasem do 2010 roku musimy ograniczyć ilość składowanych śmieci ulegających biodegradacji do 75 proc. Jeżeli nie uda się tego zrobić, Unia Europejska może nałożyć na nas kary finansowe – nawet 260 tys. euro za każdy dzień niewykonania unijnych zobowiązań.

– Jakiś model gospodarki odpadami musi w końcu zacząć w Polsce funkcjonować. Ale przetargi publiczne proponowane w projekcie dla firm śmieciowych nie rozwiążą problemów. Usługi będzie można świadczyć tylko przez trzy lata – mówi Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Na Zachodzie przedsiębiorcy mają kontrakty na 10 do 15 lat i to daje im możliwość poczynienia pewnych inwestycji i zwrotu poniesionych nakładów – stwierdza prezes KIGO.

Wprowadzenie obowiązku płacenia podatku na utrzymanie czystości w gminie rozwiązałoby problem wywozu i segregacji śmieci

W obecnym systemie wiele odpadów trafia nie tylko na składowiska, zamiast do nowoczesnych instalacji, ale i do lasów, gdzie powstają tzw. dzikie wysypiska. Głównym powodem tego, że toniemy w śmieciach, jest brak egzekucji prawa.

Obecnie każdy właściciel posesji, na której wytwarzane są odpady, ma obowiązek posiadania specjalnych pojemników do składowania i wywożenia ich za pośrednictwem uprawnionej do tego firmy. Musi on także posiadać aktualną umowę na wywóz nieczystości i pokwitowania ponoszonych z tego tytułu opłat. Nadzór nad realizacją tych obowiązków sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W zależności od gminy wygląda on różnie.

Czytaj cały artykuł

Źródło - Gazeta Prawna (www.gazetaprawna.pl)

Czytaj także


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy