Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

II ogólnopolska Konferencja „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych” - relacja

gartija.pl > artykuły
II ogólnopolska Konferencja „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych” - relacja
Odsłon - 598
eGartia
autor:
2009-05-18

II ogólnopolska Konferencja „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych" odbyła się w Starachowicach - Radomiu w dniach 6-8 maja 2009 r.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło łącznie 170 uczestników. W pierwszym dniu zaprezentowane zostały prawne aspekty mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów oraz bariery jakie stoją przed zakładami, które chciałby się przekształcić w instalację MBP.

Drugi dzień przebiegał pod hasłem paliw alternatywnych z odpadów komunalnych oraz praktycznych wniosków i doświadczeń z eksploatacji kompostowni i zakładów MBP na terenie Polski. Temat wykorzystania odpadów komunalnych jako paliw alternatywnych wzbudził zainteresowanie wśród zgromadzonych osób. Podczas dyskusji, po tym panelu, wskazano na brak bezpośredniego kontaktu pomiędzy cementowniami, elektrociepłowniami a zakładami unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Technologie MBP oferowało wiele firm, w tym w większości firmy niemieckie, gdyż Niemcy są historycznie powiązane z rozwojem instalacji MBP.

W Zielonej Księdze w sprawie gospodarki bioodpadami w Unii Europejskiej mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów zdefiniowano jako techniki łączące przetwarzanie biologiczne z obróbka mechaniczną. Taką właśnie technologie zaadoptował Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Rad-Kom w Radomiu.

Koncepcja funkcjonowania ZUOK, oparta przede wszystkim o proces mechanicznej i biologicznej obróbki odpadów, zaadaptowana została do wymagań dyrektyw unijnych. Radom podjął inicjatywę wybudowania Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Istniejący już zakład jest jednym z największych w Polsce, oferującym najbardziej kompleksowe rozwiązania w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Dzięki niemu ilość odpadów deponowanych na składowisku zmniejszy się aż o prawie 80%w roku 2017, co pozwoli Gminie Radom na osiągnięcie unijnych wymogów.

W zakładzie odpady są segregowane, a surowce możliwe do powtórnego przerobu odzyskiwane. Produkowany będzie kompost, wyodrębniana frakcja wykorzystywana m.in. do rekultywacji zdegradowanych terenów, powstał zakład przetwarzania zarówno odpadów elektrycznych, elektronicznych jak też innych, wielkogabarytowych
i budowlanych.

W chwili obecnej w Radomiu prowadzona jest zbiórka odpadów komunalnych z podziałem na frakcję mokrą i suchą (opakowaniową).

Zapraszamy na kolejną edycję konferencji poświęconej MBP w roku 2010.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy