gartija.pl > artykuły
Jak połączyć ekologię z oszczędnością
Odsłon - 333
eGartia
autor:
2014-02-11

Ekologiczne trendy w budownictwie nie muszą oznaczać wysokich kosztów. Przykładem mogą być tutaj rozwiązania energooszczędne, takie jak kolektory słoneczne czy kotły
i palniki na pellet. Dana inwestycja zwraca się po kilku latach, ponadto konsument, może zwrócić się o dofinansowanie od państwa np. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Domy objęte programem dofinansowań

Inwestor indywidualny, będzie mógł uzyskać dopłatę dla domów jednorodzinnych, które będą wybudowane zgodnie z jedną z kategorii energetycznych – pasywną lub energooszczędną. Dla określania energii potrzebnej do centralnego ogrzewania wprowadzono umowny współczynnik EUco (jednostka kWh/(m²rok), oznaczający liczbę kilowatogodzin potrzebną na metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu w ciągu roku. Na tej podstawie można odróżnić dom pasywny od energooszczędnego: w przypadku pasywnego współczynnik EUco może wynosić maksymalnie 15 kWh/(m²rok) dla domu pasywnego, w przypadku energooszczędnego maksymalnie 40 kWh/(m²rok). Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem budowy domu, należy sprawdzić czy projekt spełnia wymagania energooszczędne, które umożliwią nam złożenie wniosku o dofinansowanie kredytu do NFOŚiGW.

Piece dedykowane na biomasę

Klienci indywidualni mają dostęp do dotacji na budowę ekologicznych kotłowni małej mocy
i stosowania proekologicznych paliw, co wcześniej było zarezerwowane dla klientów instytucjonalnych. Piece i palniki, w których spala się pellet drzewny, to urządzenia praktyczne i niezwykle ekonomiczne. Zwyczajowo nazywa się je ekopiecami i ekokasetami, ponieważ mają specjalną konstrukcję przystosowaną do spalania pelletu. Urządzenia te wyposażone są w stalowy korpus wyłożony od wewnątrz wermikulitem (materiał, którym wykłada się ściany kominka) oraz stalowy palnik. Dodatkowo, ogrzewanie domu za pomocą pelletu drzewnego jest niezwykle wygodne. Zautomatyzowany proces rozpalania, utrzymywania temperatury oraz wygaszania pieca znacznie poprawia komfort użytkowania. Sterowanie wyżej wymienionymi procesami może odbywać się w systemie zdalnym (np. przy pomocy telefonu komórkowego), dzięki czemu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także czas. – Pellet jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii, jest również paliwem ekologicznym, emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości CO² pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu – komentuje Przemysław Bieńkowski Wiceprezes Zarządu firmy STELMET sp. z o.o. S.K.A.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy