gartija.pl > artykuły
Jak walczyć z azbestem - cichym zabójcą
Odsłon - 775
eGartia
autor:
2006-12-28

Usunięcie z gminy wyrobów zawierających azbest powinno być działaniem kompleksowym, obejmującym wszystkie nieruchomości. Samorząd występuje tu w podwójnej roli - koordynatora akcji i właściciela nieruchomości. Pierwszym działaniem lokalnych władz powinno być sporządzenie inwentaryzacji nieruchomości, przy budowie których wykorzystano ten niebezpieczny surowiec.

Używania azbestu w Polsce zabroniła ustawa z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, która weszła w życie 28 września 1997 r. Do tego czasu, od 1945 r., na teren Polski wwieziono łącznie ponad 2 miliony ton tego surowca. Zrobiono z niego łącznie ponad 15,5 miliona ton wyrobów, które znajdują się na terenie naszego kraju. Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają, powinny zostać usunięte ze wszystkich obiektów do 31 grudnia 2032 r. W celu realizacji tego zadania Rada Ministrów przyjęła w 2002 r. Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Problem z jego eliminacją polega na tym, iż przez ponad pół wieku, ze względu na swoje zalety, był stosowany niemal powszechnie.

Zdradliwy minerał

Azbest jest minerałem znanym od kilku tysięcy lat. Ze względu na swoje zalety, tj. m.in. odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących, a także elastyczność, stosowany był od ponad 100 lat w około trzech tysiącach wyrobów przemysłowych.

W Polsce używano go m.in. do produkcji: papy dachowej, eternitu, płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, przewodów kominowych, zsypów w blokach, kocy ognioodpornych. Są to jednak zaledwie przykłady najliczniej reprezentowanych produktów zawierających azbest.

Samodzielne wykrycie produktów zawierających tę substancję jest raczej niemożliwe. Azbest nie ma zapachu i jest zazwyczaj ukryty w strukturze produktu. Jego zawartość może określić tylko specjalistyczne laboratorium.

WAŻNE

Obecność azbestu można zidentyfikować samodzielnie po dokumentacji technicznej budynku, jeżeli znajdują się tam informacje na temat materiałów wykorzystanych do budowy. W przeciwnym razie, jeżeli zachodzi podejrzenie, że dany wyrób może zawierać azbest, bezpieczniej jest założyć, że tak jest. Azbest stanowi zbyt duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.

Czytaj cały artykuł

Źródło - Gazeta Samorządu i Administracji (www.infor.pl/pisma/gsia.html)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy