Jak zdobyć pieniądze na inwestycje związane z recyklingiem. |
Często zapominanym przez recyklerów źródłem finansowania ich działalności są fundusze gromadzone w ramach opłaty produktowej, ponoszonej przez przedsiębiorców w związku z ustawą z dnia 11 maja 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowe i opłacie depozytowej. Opłaty te trafiają na konta urzędów marszałkowskich skąd są przekazywane na rachunki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a następnie rozdysponowane do wojewódzkich funduszy i dalej do gmin lub związków gmin.
Każda firma zajmująca się recyklingiem odpadów może ubiegać się o powyższe środki pieniężne pod warunkiem spełnienia podstawowego kryterium, którym jest rodzaj prowadzonej działalności. I tak do dofinansowania kwalifikują się działania w zakresie odzysku i recyklingu:
Istotną informacją jest możliwość uzyskania środków pieniężnych w przypadku prowadzenia działalności edukacyjnej we wszystkich wymienionych powyżej dziedzinach.
Dofinansowanie może zostać udzielone na wniosek podmiotu
gospodarczego, z
którym zawierana jest umowa cywilno-prawna. Wniosek o
dofinansowanie należy zgłaszać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska gdzie
jest rozpatrywany w terminie 30 dni. Środki na realizacje przedsięwzięcia
przyznawane są w postaci pożyczek lub dotacji.
Udzielane pożyczki charakteryzują się preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,1 stopy redyskontowej na okres do 10 lat, przy czym ich wysokość nie może przekroczyć 80% kosztów przedsięwzięcia. Na wniosek inwestora spłata pożyczki może zostać umorzona do wysokości 30% jej wartości.
O wiele bardziej atrakcyjną formą finansowania inwestycji związanych z recyklingiem i odzyskiem są dotacje. Recykler może liczyć na kwotę pokrywającą nawet w całości koszty przedsięwzięcia pod warunkiem, że dotyczy ono:
Przed przystąpieniem o ubieganie się o pożyczkę lub dotację recykler powinien udokumentować pełne pokrycie planowanych kosztów inwestycji, uwzględniając środki pieniężne pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Należy również pamiętać, że nie refunduje się zakończonych przedsięwzięć.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony