gartija.pl > artykuły
Jak zdobyć pieniądze na inwestycje związane z recyklingiem.
Odsłon - 4589
#orivne
autor:
2004-12-07

Często zapominanym przez recyklerów źródłem finansowania ich działalności są fundusze gromadzone w ramach opłaty produktowej, ponoszonej przez przedsiębiorców w związku z ustawą z dnia 11 maja 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowe i opłacie depozytowej. Opłaty te trafiają na konta urzędów marszałkowskich skąd są przekazywane na rachunki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a następnie rozdysponowane do wojewódzkich funduszy i dalej do gmin lub związków gmin.

Każda firma zajmująca się recyklingiem odpadów może ubiegać się o powyższe środki pieniężne pod warunkiem spełnienia podstawowego kryterium, którym jest rodzaj prowadzonej działalności. I tak do dofinansowania kwalifikują się działania w zakresie odzysku i recyklingu:

  • odpadów opakowaniowych,
  • odpadów poużytkowych powstałych z akumulatorów niklowo-kadmowych oraz
    baterii i ogniw galwanicznych,
  • poużytkowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
  • opon ( dot. również unieszkodliwiania),
  • odpadów poużytkowych z olejów smarowych (dot. zbierania i regeneracji),
  • odpadów poużytkowych z lamp wyładowczych (dot. również unieszkodliwiania).

Istotną informacją jest możliwość uzyskania środków pieniężnych w przypadku prowadzenia działalności edukacyjnej we wszystkich wymienionych powyżej dziedzinach.

Dofinansowanie może zostać udzielone na wniosek podmiotu gospodarczego, z
którym zawierana jest umowa cywilno-prawna. Wniosek o dofinansowanie należy zgłaszać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska gdzie jest rozpatrywany w terminie 30 dni. Środki na realizacje przedsięwzięcia przyznawane są w postaci pożyczek lub dotacji.

Udzielane pożyczki charakteryzują się preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,1 stopy redyskontowej na okres do 10 lat, przy czym ich wysokość nie może przekroczyć 80% kosztów przedsięwzięcia. Na wniosek inwestora spłata pożyczki może zostać umorzona do wysokości 30% jej wartości.

O wiele bardziej atrakcyjną formą finansowania inwestycji związanych z recyklingiem i odzyskiem są dotacje. Recykler może liczyć na kwotę pokrywającą nawet w całości koszty przedsięwzięcia pod warunkiem, że dotyczy ono:

  • projektów pilotażowych w zakresie wdrożenia postępu technicznego i nowych technologii o dużym stopniu ryzyka lub posiadających charakter eksperymentalny,
  • szeroko pojętego monitoringu związanego z odzyskiem recyklingiem odpadów opakowaniowych i poużytkowych,
  • działań prowadzących do pozyskiwania i recyklingu odpadów poużytkowych dla podmiotów i organizacji odzysku przekraczających wymagane poziomy odzysku i recyklingu,
  • edukacji ekologicznej w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych wymienionych w ustawie.

Przed przystąpieniem o ubieganie się o pożyczkę lub dotację recykler powinien udokumentować pełne pokrycie planowanych kosztów inwestycji, uwzględniając środki pieniężne pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Należy również pamiętać, że nie refunduje się zakończonych przedsięwzięć.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy