gartija.pl > artykuły
Kolejna biogazownia w woj. warmińsko-mazurskim
Odsłon - 218
eGartia
autor:
2012-12-31

Jest to siódma umowa na budowę biogazowni rolniczej na Warmii i Mazurach. Biogazownia ta powstanie w miejscowości Pierkunowo i będzie o mocy 0,49 MW. Celem jej jest produkcja energii elektrycznej oraz energii cieplnej z biogazu powstałego w procesie fermentacji metanowej z biomasy, tj. z kiszonki z kukurydzy, gnojowicy, obornika i wywaru gorzelnianego. Na ponad 200 ha polu spółki Perkun wyrośnie kukurydza przeznaczona jako substrat. Ponadto na terenie gospodarstwa powstają znaczne ilości gnojowicy oraz obornika. I te wszystkie składniki trafią do nowej biogazowni.

Wiadomo nie od dzisiaj, że wytwarzany w gospodarstwach rolnych i hodowlanych obornik ulega fermentacji, a biogaz przedostaje sie do atmosfery i przyczynia do powstawania efektu cieplarnianego. Tracona jest wówczas bezproduktywnie energia. Zastosowanie obornika i gnojowicy najpierw do produkcji biogazu, następnie po przefermentowaniu, jako pełnowartościowy nawóz, powoduje, że biogazownia wpisuje sie w łańcuch technologiczny, wykorzystując substraty pochodzące z rolnictwa do produkcji energii i zwraca je z powrotom do produkcji roślinnej. Takie wykorzystanie eliminuje również problem związany z długo utrzymującym się (nawet przez kilka dni) nieprzyjemnym i uciążliwym dla otoczenia zapachem po zastosowaniu na polach surowej gnojowicy. W biogazowni przewiduje się także zastosowanie wywaru gorzelnianego.

Biogazownia ma powstać do końca 2013 roku.

Od 2007 roku Wojewódzki Fundusz daje możliwość inwestowania w ochronę środowiska Warmii i Mazur. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013, trafiliśmy z pomocą finansową do 150 podmiotów, które łącznie pozyskały ponad 537 mln złotych, w tym dofinansowanie z Unii wyniosło prawie 318 mln zł. W tym biogazownie (7) pochłoną wartość ponad 65 mln złotych. Powstaną w m. Perkunowo (gm. Gizycko), Głąbowo (gm. Ryn), Sławkowo (gm. Kętrzyn), Brzeźnica (gm. Srokowo), Boleszyn (gm. Grodziczno), Upałty Małe (gm. Giżycko), Bykowo (gm. Korsze).

 

Źródło: www.wfosigw.olsztyn.pl


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy