gartija.pl > artykuły
Kontrole w firmach - inspekcja ochrony środowiska
Odsłon - 16489
#orivne
autor:
2005-12-09

Każda kontrola wzbudza pewnego rodzaju niepokój w firmie. Jest on jednak przeważnie łagodzony odległą, a nawet nieokreśloną przyszłością takiego zdarzenia, szczególnie, jeśli chodzi o małe spółki. Pojawienie się inspektorów w progu zakładu często więc zaskakuje przedsiębiorcę, stając się powodem bezsenności i to niejednokrotnie uzasadnionej. Przepisy ochrony środowiska są bowiem w dalszym ciągu traktowane w naszym kraju jako te mniej ważne. Ich nieznajomość, a co za tym idzie brak przestrzegania, jest więc w wielu przypadkach wręcz nagminny.

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie tematu kontroli inspekcji ochrony środowiska w zakładzie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej zakres i podstawowe wymagania. Mamy nadzieję, że lektura ta umożliwi państwu rozpoznanie istotnych aspektów prawa ochrony środowiska, do przestrzegania których, zobligowany jest każdy podmiot gospodarczy i umożliwi właściwe przygotowanie się do wizyty inspektorów.

Inspekcja Ochrony Środowiska jest organem państwowym uprawnionym do prowadzenia kontroli we wszystkich jednostkach organizacyjnych, które w jakikolwiek sposób korzystają ze środowiska. Kontrole prowadzone są najczęściej w ramach działalności Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska wg planów rocznych i kwartalnych. Każdego roku określana jest lista najważniejszych celów, stanowiących podstawą do tworzenia szczegółowych planów kontroli. Jednak bez względu na coroczne priorytety podstawowym celem każdej inspekcji jest wymuszenie na użytkownikach środowiska działań zmniejszających i eliminujących negatywne oddziaływanie na środowisko.

Inspektorzy ochrony środowiska, wizytując przedsiębiorstwa niejednokrotnie ograniczają się do sprawdzenia wąskiego wycinka działalności zakładu. Dzieje się tak często w dużych zakładach przemysłowych, których kompleksowa kontrola wymagałaby długiego czasu. Często więc inspekcja ogranicza się do przeglądu stanu np. gospodarki ściekowej, a nawet bywa jeszcze węższa skupiając się np. na wybranym rodzaju ścieku czy odpadu. Kontrola w małym zakładzie może jednak dotyczyć wszystkich aspektów prowadzonej działalności, mających związek z przepisami ochrony środowiska w następujących obszarach: ochrona powietrza; gospodarka wodna; gospodarka ściekowa; gospodarka odpadami; opakowania; ochrona przed hałasem, substancje i materiały niebezpieczne występujące w zakładzie; a także już wkrótce obowiązki wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

By przybliżyć państwu całość zagadnienia przedstawiamy poniżej ogólny plan kontroli z podziałem na kontrolowane obszary wraz z określeniem wymaganych dokumentów, których mogą domagać się inspektorzy.

1. Sprawdzenie dokumentacji podstawowej.
2. Sprawdzenie legalność działalności wg przepisów prawa budowlanego.
3. Sprawdzenie spełnienia przepisów ochrony powietrza.
a) zakres kontroli: b) przykładowa dokumentacja:
4. Sprawdzenie spełnienia przepisów gospodarki wodnej.
a) zakres kontroli: b) przykładowa dokumentacja:

Wyślij Do druku Dyskutuj

GOŚĆ    2011-08-24 21:34:59

Świetny artykuł, nawet jeśli już nie jest w 100% aktualny.

GOŚĆ    2011-04-11 14:33:12

Czy ten artykuł pozostaje wciąż aktualny? Jeżeli nie to gdzie można znaleźć coś podobnego co jest aktualne?

Ilość rekordów 1 do 2 z 2

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy