Mikrofale pomagają dopalać zanieczyszczenia w gazach - ATON-HT Wrocław |
Jednym z najważniejszych elementów środowiska naturalnego człowieka jest powietrze, jego skład chemiczny, obecność pyłów, włókien i innych zanieczyszczeń. Niestety urbanizacja, szybki rozwój przemysłowy i często zupełnie bezmyślna działalność człowieka, są przyczynami bardzo poważnych skażeń powietrza, stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi i wpływających negatywnie na otaczającą przyrodę. Przykładem może być spalanie niektórych substancji, w tym odpadów, w piecach i spalarniach nie zapewniających skutecznego utlenienia (dopalenia) substancji organicznych i nie wyposażonych w odpowiednie systemy oczyszczania gazów wylotowych. Efektem jest na przykład zwiększona powyżej dopuszczalnych norm zawartość tlenku węgla (CO) w gazach wylotowych a także silne odory uciążliwe dla ludzi mieszkających w pobliżu.
Często instalacje wyposażone np. w kosztowne katalityczne systemy oczyszczania gazów są źródłem szkodliwej emisji, bowiem nie dotrzymywane są warunki techniczne, w których takie systemy zapewniają skuteczne oczyszczanie gazów. Jeśli na przykład katalizatory ceramiczne oczyszczające gazy wylotowe w spalarniach nie mają wymaganej temperatury, to ich skuteczność gwałtownie maleje. W efekcie rośnie emisja „niedopalonych” zanieczyszczeń a powierzchnia katalizatorów pokrywana jest sadzą i innymi zanieczyszczeniami stałymi powodującymi ich trwałą nieskuteczność.
Niestety istnieją także inne źródła zanieczyszczeń powietrza, takie jak zakłady przetwórstwa spożywczego emitujące uciążliwe odory, lakiernie emitujące opary różnego rodzaju rozpuszczalników, zakłady przemysłu chemicznego itp. Oczywiście znane i stosowane są różnorodne metody oczyszczania powietrza, w tym układy filtrujące, wspomniane już układy katalitycznego dopalania zanieczyszczeń, systemy plazmowe oraz reaktory z ozonem wspomagającym proces utleniania. Zakres ich zastosowań zależny jest od rodzaju zanieczyszczeń, wielkości emisji, kosztów i innych czynników zarówno technicznych jak i ekonomicznych.
W artykule niniejszym opisana jest nowa metoda oczyszczania gazów, która w zamierzeniu stanowić ma ważne uzupełnienie bądź alternatywę dla wielu znanych dotąd metod.
Metoda MOS (Microwave Oxidation System) opracowana i wdrożona została w firmie ATON-HT i oparta jest na wykorzystaniu energii mikrofalowej oraz specjalnych rodzajów ceramiki do nagrzewania gazów i usprawnieniu utleniania zanieczyszczeń organicznych w tych gazach.
Istota proponowanego rozwiązania technicznego polega na termicznej obróbce gazów zawierających nie w pełni utlenione (niedopalone) składniki organiczne, niebezpieczne złożone substancje chemiczne, oraz niektóre związki nieorganiczne. Oferowana metoda znaleźć może zastosowania w bardzo różnych już pracujących instalacjach do termicznego przetwarzania odpadów, a także w oparciu o rozwijaną koncepcję, powstawać mogą zupełnie nowe rodzaje reaktorów do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.
Proponowany nowy sposób „dopalania” gazów wylotowych w spalarniach konwencjonalnych i w innych urządzeniach do termicznego unieszkodliwiania odpadów polega na wprowadzaniu zanieczyszczonych gazów do metalowej komory wypełnionej ceramicznymi kulkami, które nagrzewane są mikrofalami do temperatury około 1000 - 1300ºC. Skuteczne nagrzewanie kulek ceramicznych (lub elementów ceramicznych o innych kształtach) osiągnięte jest dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju materiału ceramicznego charakteryzującego się odpornością na wysokie temperatury i jednocześnie bardzo dobrze pochłaniającego mikrofale w paśmie częstotliwości 0,5 GHz – 4 GHz. Natomiast materiał ceramiczny stanowiący osłonę ścianek reaktora charakteryzuje się bardzo małą tłumiennością energii mikrofalowej, nawet w wysokich temperaturach (ok. 1000ºC).
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony