gartija.pl > artykuły
Odpady - przemieszczanie transgraniczne
Odsłon - 11267
#orivne
autor:
2005-04-04

Działalność w zakresie gospodarki odpadami związana z przemieszczaniem odpadów na obszarze Unii Europejskiej reguluje głownie Rozporządzenie Rady Europy nr 259/93 z 01/02/93 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie Wspólnoty oraz poza jej obszar (Dz.U. WE L30 z 06/02/93). W Polsce reguluje je ustawa z dnia 30 lipca 2004 o międzynarodowym obrocie odpadami (Dz. U. Nr 191, poz. 1956).

Podstawowym obowiązkiem wynikającym z tych przepisów jest zawiadomienie właściwych organów poszczególnych państw, przez które prowadzony będzie transport, a w szczególności państwa docelowego, o rodzaju przemieszczanych odpadów, powodu ich transportu i planowanych procesach unieszkodliwiania bądź odzysku. Zawiadomienie, w postaci listu przewozowego, powinna złożyć osoba fizyczna lub prawna wnioskująca o wysłanie odpadów, przy czym powinno ono być zgłoszone przed rozpoczęciem transportu. Należy podkreślić, iż zawsze w przypadku importu odpadów do Polski zgłaszającym powinien być wyłącznie zagraniczny kontrahent.

Warunkiem koniecznym transgranicznego przesyłania odpadów jest uzyskanie decyzji zezwalającej na ich unieszkodliwienie bądź odzysk. Decyzję wydaje właściwy organ państwowy w kraju przeznaczenia (w Polsce jest nim Główny Inspektor Ochrony Środowiska) w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. Wnioskujący musi legitymować się ponadto kontraktem zawartym z odbiorcą odpadów, którego istotną częścią jest zobowiązanie do ich ewentualnego zwrotu. Taka sytuacja może zaistnieć w momencie nie spełnienia zapisów rozporządzenia 259/93 lub, gdy odbiorca odpadów nie dostarczy w ciągu 180 dni świadectwa potwierdzającego ich usunięcie lub unieszkodliwienie w sposób zgodny z przepisami ochrony środowiska.

Państwo, z którego wywożone są odpady oraz państwa tranzytowe mogą wnieść zastrzeżenie w ciągu 20 dni od daty potwierdzenia wpływu zgłoszenia. Mają również prawo do zażądania dodatkowych informacji dotyczących odpadów i procesu ich przesyłania, nawet do odmowy zezwolenia na tranzyt. Może ona nastąpić w następujących przypadkach:

Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy