gartija.pl > artykuły
PGR PROEKO o nowej ustawie śmieciowej w gminach
Odsłon - 383
eGartia
autor:
2013-05-19

Polska Grupa Recyklingu PROEKO twierdzi że, duża część gmin powinna zdążyć z wyłonieniem podmiotów odpowiedzialnych za odbiór śmieci lecz będą też takie, które się nie wyrobią. Przedstawiciele firmy uważają także, że proponowane stawki cenowe za wywóz nieczystości, są korzystne dla mieszkańców. PROEKO zwraca jednocześnie uwagę na to, aby gminni urzędnicy nie bali się odrzucać skrajnie niskich cenowo ofert wywozu odpadów. Z pewnością przełoży się to na skuteczniejszą ochronę środowiska w regionach.

Gminom zostało bardzo mało czasu na przeprowadzenie przetargów, w których wyłonią podmioty będące odpowiedzialne za odbiór odpadów w poszczególnych regionach. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska, ponad 10 procent urzędów wyłoniło już wykonawców, około 40 procent prowadzi postępowanie przetargowe, natomiast mniej więcej połowa jeszcze nie rozpoczęła procedur. Z badania wynika także, że średnia stawka za odbiór posegregowanych odpadów wynosić będzie około 9 złotych za osobę lub około 17 za gospodarstwo domowe.

- Na zakończenie procedur przetargowych, faktycznie zostało niewiele czasu, bo tylko półtora miesiąca. Co do średnich stawek, uważamy, że są one jak najbardziej korzystne dla mieszkańców. Na pewno opłaca się segregacja odpadów. Jesteśmy jednak nieco zaskoczeni tak wysokim odsetkiem gmin, które nie rozpoczęły jeszcze postępowań. Cały przetarg to przecież sprawa rozłożona w czasie- jego rozpisanie, często pytania do organizatora, odwołania, itd. Myślę, że gros urzędów wyłoni oferentów ale duży odsetek nie zdąży. Pojawia się zatem pytanie co z mieszkańcami i jakie konsekwencje poniosą gminy? – mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Podczas rozpatrywania otrzymanych ofert, gminy powinny zwrócić szczególną uwagę na rażąco niskie ceny, które często proponują mało doświadczone podmioty. Polska rzeczywistość, pokazuje wiele przypadków gdzie po wyborze takiego wykonawcy wiele inwestycji miało później ogromne problemy. W tym przypadku wiązać się to będzie z brakiem gwarancji na właściwy sposób zagospodarowania odpadów. Nieczystości mogą być później nielegalnie składowane co z pewnością nie wpłynie dodatnio na ochronę środowiska w poszczególnych regionach.

- Niezmiernie ważna kwestią jest, aby gminni urzędnicy nie bali się i odrzucali oferty skrajne cenowo. Warto przypomnieć sobie przetarg na budowę pasa startowego w Modlinie, gdzie w postępowaniu zwyciężyła firma, która zaproponowała kilkukrotnie niższą cenę od konkurentów- wiemy jak dalej potoczyła się ta sprawa i ile teraz wszyscy tracą w skutek zamknięcia inwestycji. Do tej pory, w polskich lasach lądowały kilogramy śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Nie możemy teraz dopuścić aby lądowały tam tony odpadów wywożonych przez nierzetelne firmy – dodaje Marek Osik.  


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy