POLEKO 2005 - ekologia nowej generacji |
Najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, specjalistyczne konferencje, spotkania biznesowe i warsztaty, prestiżowe konkursy i interesujące wystawy – wszystko to czeka na uczestników Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2005, które odbędą się w Poznaniu w dniach 15-18 listopada 2005 r. Honorowy patronat nad siedemnastą edycja tych największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów nowoczesnej ekologii objęli Ministrowie Środowiska Polski i Niemiec.
Ochrona środowiska w pełnym zakresie
Targi POLEKO 2005 - odbywające się pod hasłem „Woda dla życia” – zgromadzą ponad 900 firm z 22 krajów. Powierzchnia tegorocznej, siedemnastej już edycji targów, przekroczy 14.000 mkw., co oznacza wzrost o ponad 10 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wystawcy zaprezentują najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska dla samorządów lokalnych i firm: najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i technologie (w tym kilkadziesiąt produktów nowych na rynku). Podczas największych targów ekologicznych Europy Środkowo-Wschodniej swoją ofertę przedstawią najlepsi polscy producenci i wielu zagranicznych liderów. Ekspozycja Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2005 została podzielona na sektory tematyczne: Woda, Odpady/Technika Komunalna, Energia, Powietrze i hałas, Edukacja ekologiczna. Każdemu z sektorów towarzyszyć będą liczne konferencje i inne atrakcyjne wydarzenia. Czytelny podział ekspozycji ułatwi zwiedzającym odszukanie interesującej ich oferty.
East-West-Meetingpoint
Targi POLEKO jako lider w regionie stanowią swoistą platformę spotkań kontrahentów ze wschodu i zachodu Europy. Udział firm zagranicznych w ekspozycji wyniesie 28,5 proc. Oprócz polskich wystawców w targach uczestniczyć będą firmy z Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonia, Niemiec, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Największą ekspozycją przygotowały firmy niemieckie, które zajmą ponad 1.500 mkw. co stanowi blisko 11 proc. całej powierzchni targów. Republika Federalna Niemiec jest Krajem Partnerskim POLEKO 2005. Stałym elementem ekspozycji POLEKO są oficjalne wystąpienia narodowe. W tym roku przygotowują je: Austria, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.
Ekspozycje specjalne
W ramach bogatej oferty targów POLEKO wydzielone zostaną ekspozycje specjalne. Nowością będzie Park Techniki Komunalnej zorganizowany we współpracy z Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz Krajową Izbą Gospodarki Odpadami. Ekspozycja producentów i dystrybutorów sprzętu i pojazdów dla gospodarki komunalnej zajmie cały pawilon 4. W tej samej hali zlokalizowany zostanie Salon Investcity-Środowisko, w którym wystawcami są samorządy lokalne. Ekspozycja zorganizowana przez MTP i Związek Miast Polskich będzie okazją dla wykonawców i podwykonawców do zapoznania się z inwestycjami planowanymi przez samorządy. Tutaj promowane będą także projekty infrastrukturalne w dziedzinie ochrony środowiska wspólne dla całych województw.
Podobnie jak Park Techniki Komunalnej po raz pierwszy na POLEKO zorganizowany zostanie także Salon Nauka dla Środowiska, którego misją jest transfer nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska od nauki do gospodarki. W ramach tej wystawy swoją innowacyjną ofertę zaprezentują jednostki badawczo-rozwojowe, instytuty naukowo-badawcze oraz inne instytucje działające w sferze szeroko rozumianej ekologii. Ważnym akcentem ekspozycji będzie grupowe wystąpienie niemieckich instytutów naukowo-badawczych przygotowane przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych z okazji obchodów Roku Polsko-Niemieckiego. Już po raz czwarty odbędzie się Salon Recyklingu cieszący się zawsze sporym zainteresowaniem profesjonalnej publiczności. W jego ramach na powierzchni ponad 1200 mkw. prezentowana będzie oferta około 80 firm (z Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Węgier i Włoch) związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów. Swoją ofertę przedstawią także organizacje odzysku. Po raz piąty odbędzie się natomiast Salon Czystej Energii, który będzie doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą tej gałęzi sektora energetycznego. W tym roku weźmie w nim udział blisko 80 firm z Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Włoch. Ekspozycja zajmie powierzchnię około 1100 mkw. Licznie reprezentowane będą firmy oferujące kotły, kominki, pelety, pompy ciepła, kolektory słoneczne i przydomowe wiatraki. Patronat nad Salonem Czystej Energii sprawuje Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej.
Nowości na targach
Największą atrakcją dla zwiedzających targi profesjonalistów będą liczne nowości prezentowane na stoiskach. Na targach będzie promowany m. in. rewolucyjny system gospodarki cieplnej dla budynków z wykorzystaniem dachów energetycznych i otworów geotermalnych zapewniający znaczną redukcję kosztów ogrzewania w stosunku do konwencjonalnych źródeł ciepła. Zainteresowanie samorządowców wzbudzi zapewne system fotowoltaicznego oświetlenia ulic oraz dostarczana w systemie „pod klucz” modułowa instalacja przeznaczona do produkcji ciepła i prądu z gazu ziemnego i biogazu. Wystawcy zaprezentują też nowoczesne systemy oczyszczania ścieków oraz systemy filtracji wody deszczowej, a także jedną z najbardziej innowacyjnych technologii oczyszczania skażonych gruntów i osadów - system desorpcji termicznej AVA. Ciekawostką będą celulozowe tynki dźwiękochłonne służące do eliminacji hałasu pogłosowego w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Szczegółowa lista nowych produktów prezentowanych na targach znajduje się na stronie www.poleko.mtp.pl
Platforma wymiany doświadczeń i wiedzy
Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających będzie wyjątkowo bogaty program wydarzeń przygotowywanych przez Międzynarodowe targi Poznańskie w ścisłej współpracy z partnerami branżowymi. Pod patronatem Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu odbędzie się „Polsko-Niemiecki Dzień na POLEKO 2005” (16. listopada). W jego ramach we współpracy z Ministerstwami Ochrony Środowiska i Gospodarki Hesji zorganizowane zostanie seminarium na temat zagospodarowania odpadów. Z kolei niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowuje seminarium pod hasłem: „Special German Renewable Energy Day”. Część merytoryczna Dnia Polsko-Niemieckiego zakończy sympozjum Polsko-Niemieckiego Koła Gospodarczego w Poznaniu poświęcone regionalnym partnerom dla samorządów oraz standardom ekologicznym. Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorowego RFN wraz z Międzynarodowym Centrum Dialogu Środowisko i Rozwój przygotowuje konferencję „Innowacje w zarządzaniu gospodarką wodną i gospodarką odpadami - perspektywy współpracy polsko-niemieckiej”. Ambasada Francji w Warszawie i UBI France organizują seminarium pod hasłem: „Francuskie rozwiązania dla środowiska przemysłowego i miejskiego”. Swoimi osiągnięciami pochwalą się także Finowie podczas seminarium „Sprawdzone rozwiązania w ochronie środowiska” organizowanego przez Finpo Poland i Finland Trade Center Embassy of Finland.
Wspólnie z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują Konferencję Wodociągi – Kanalizacja. Z kolei z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowywana jest konferencja poświęcona ekstremalnym zagrożeniom naturalnym i technologicznym. Podczas targów odbędzie się Forum Recyklingu - cykl prelekcji organizowanych dla przedstawicieli zakładów przemysłowych, które zobowiązane są do wprowadzania inwestycji związanych z przepisami odpadowymi, firm związanych z branżą recyklingu oraz przedstawicieli samorządów i zakładów komunalnych odpowiedzialnych za tę tematykę. Z kolei do udziału w Forum Czystej Energii zaproszeni zostaną przedstawiciele zakładów przemysłowych i samorządów lokalnych, które zainteresowane są wprowadzeniem inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Współorganizatorem obu forów jest Abrys Sp. z o.o. Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej organizuje we współpracy z MTP konferencję pod hasłem „Ochrona środowiska i energetyka odnawialna w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013". Interesującą konferencję na temat ograniczenia emisji CO2 przygotowuje Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska. Polska Izba Biomasy będzie współorganizatorem seminarium "Pierwszy rok wspólnych wdrożeń i co dalej - mechanizm protokołu z Kioto w praktyce".
Już po raz dziewiąty odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, którego współorganizatorem jest Abrys Sp. z o.o. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Polska w nowej Europie”. Parkowi Techniki Komunalnej towarzyszyć będzie zorganizowana przez Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami konferencja pod hasłem: „Model gospodarki odpadami komunalnymi – stan aktualny czy docelowy?” Natomiast Krajowa Izba Gospodarki Odpadami przygotowuje konferencję „Gospodarka odpadami w świetle nowych przepisów prawnych”. Samorządowców MTP wspólnie z Wydawnictwem Municipium zaprosi również na debatę poświęcona przekształceniom przedsiębiorstw komunalnych. Z kolei podczas konferencji organizowanej przez Agencję Informacji i Ochrony Środowiska oraz Forum Opakowań Szklanych poruszona zostanie tematyka ekologicznej odpowiedzialności biznesu. Natomiast Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zaprosi na seminarium odbywające się w ramach Salonu Nauka dla Środowiska pod hasłem: „Bank możliwości technologii ochrony środowiska: ekoinnowacje szansą dla polskiej gospodarki”. Szczegółowe zestawienie konferencji i spotkań w „Programie wydarzeń”.
Zwiedzanie
Targi POLEKO 2005 będzie można zwiedzać w dniach od 15 do 18 listopada 2005, w godzinach od 9.00 do 17.00.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony