Prześlij sprawozdania do GIOŚ i marszałka |
Z końcem lipca wiele firm musi się rozliczyć z ekologicznych obowiązków. Wymaga to złożenia sprawozdań do właściwych urzędów, a niekiedy także wniesienia opłaty
Kwartalne sprawozdania muszą przesłać do generalnego inspektora ochrony środowiska przedsiębiorcy zajmujący się wprowadzaniem, zbieraniem i unieszkodliwianiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Natomiast zakłady korzystające ze środowiska nie mogą zapomnieć o rozliczeniach z marszałkiem województwa oraz o przesłaniu wykazów także do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Kiedy zapłacisz
Firmy do końca lipca muszą rozliczyć się z opłat środowiskowych za pierwsze półrocze 2008 roku. Będą to robiły według nowych stawek, sprawozdania natomiast złożą na dotychczas obowiązujących formularzach. Opłatę przekazuje się marszałkowi województwa, ale tylko wtedy, gdy przekracza za pół roku 400 zł za dany rodzaj korzystania ze środowiska. Jeżeli jest niższa, firma nie płaci. Nie zwalnia jej to jednak ze składania wykazów.
W ramach opłat za korzystanie ze środowiska przedsiębiorcy rozliczają się z:
- wprowadzania gazów i pyłów do powietrza,
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi,
- poboru wód,
- składowania odpadów – w tym wypadku obowiązek ponoszenia opłat ma zazwyczaj zarządzający składowiskiem odpadów, a nie przedsiębiorca, który je wytwarza. Natomiast drugi egzemplarz wykazu trzeba przesłać właściwemu wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, a nie wojewódzkiemu inspektorowi.
Komu pieniądze
Opłatę wnosi się na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Czasem nie jest to jeden urząd. Jeżeli zakłady znajdują się w różnych województwach, to opłaty za gazy i pyły ze źródeł stacjonarnych (np. kotłowni) trzeba uiścić w tych województwach, w których źródła te się znajdują (niekoniecznie tam, gdzie jest siedziba firmy). Taka sama zasada obowiązuje przy opłatach za odpady, pobór wód czy odprowadzanie ścieków. Jeżeli przedsiębiorca ma pojazdy, to opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wnosi na rachunek urzędu zgodnie z miejscem rejestracji firmy. Płaci nie tylko za spaliny z aut należących do firmy, ale i do pracowników czy właściciela, jeżeli faktury na paliwo były wystawione na firmę.
Źródło - Rzeczpospolita (www.rp.pl)
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony