Przewoźne unieszkodliwianie azbestu |
Projekt nowelizacji Ustawy o odpadach, który przewiduje m.in. możliwość unieszkodliwiania azbestu w urządzeniach przewoźnych został zatwierdzony na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów i trafił do Sejmu. Dla Aton – HT może to oznaczać, iż w wkrótce opatentowana przez firmę technologia MTT do utylizacji tego groźnego dla życia i zdrowia ludzkiego odpadu, będzie mogła być bez przeszkód stosowana w Polsce.
Przyjęty przez Rząd projekt nowelizacji Ustawy o odpadach wprowadza szereg zmian, które w uzasadnieniu zawartym w projekcie mają przyczynić się do przyspieszenia procesu usuwania wyrobów zawierających azbest oraz wprowadzić ułatwienia dla nowych technologii służących jego przetwarzaniu. Z punktu widzenia Aton – HT kluczowe znaczenie ma regulacja zawarta w art. 38a projektu ustawy, która zakłada, iż utylizacja azbestu może odbywać sie w urządzeniach przewoźnych. Jeśli ustawa zostanie przyjęta i wejdzie w życie, urządzenie ATON 200 będzie mogło być bez żadnych przeszkód stosowane w Polsce.
Bardzo nas cieszy, że w końcu projekt nowelizacji ustawy o odpadach trafił do Sejmu. Jednocześnie mamy nadzieję, iż projekt nie „utknie” w komisjach, oraz że efektem prac legislacyjnych będzie akt prawny zgodny w swych założeniach z projektem przesłanym przez rząd. Do tej pory szybki i sprawny proces utylizacja odpadów azbestowych był niemożliwy m.in. ze względu na fakt, iż wedle obecnie obowiązującego prawa ich unieszkodliwianie możliwe jest jedynie w instalacjach. Dopuszczenie odzysku azbestu w urządzeniach przewoźnych, spełniających jednocześnie wymagania w zakresie ochrony zdrowia, życia i środowiska naturalnego, jakim jest np. urządzenie ATON 200 przyczyni się naszym zdaniem do jego sprawniejszego usuwania i do rozwiązania problemu azbestowego, który w Polsce jest ogromny i z, którym trzeba sobie jak najszybciej poradzić - powiedział Robert Barczyk, prezes Aton - HT SA.
Wg danych zamieszczonych w rządowym „Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” w naszym kraju znajduje się nadal ok. 15 mln ton azbestu. W 2032 roku mija ostateczny termin kiedy Polska musi całkowicie zutylizować azbest.
Unieszkodliwianie odpadów azbestowych w reaktorze mikrofalowym ATON 200
Reaktor mikrofalowy ATON 200 przeznaczony jest do unieszkodliwiania odpadów zawierających włókna azbestowe, głównie w postaci materiału azbestowo – cementowego (tzw. odpady twarde najczęściej występujące w postaci płyt eternitowych). Zastosowano w nim nowatorską na skalę międzynarodową metodę MTT (Microwave Thermal Treatment), wdrożoną przez Aton – HT SA, która jest właścicielem tej technologii.
Proces MTT, na którym opiera się opracowana technologia, polega termicznej destrukcji włókien azbestowych. Azbest, podgrzany do temperatury ok. 1100ºC, traci swoją włóknistą strukturę gdyż w tych warunkach włókna ulegają rozpadowi (remineralizacji) i otrzymany materiał traci swoje szkodliwe właściwości. Istotą metody MTT jest zastosowanie skoncentrowanego pola mikrofalowego do podgrzania odpadów azbestowych, które wnikając głęboko w materiał, ogrzewają jednocześnie całą jego objętość. Proces powoduje całkowitą i nieodwracalną destrukcję niebezpiecznych struktur włóknistych w odpadach azbestowych. Jest to technologia w pełni bezodpadowa, gdyż przerobiony materiał jest bardzo dobrym dodatkiem do cementu i innych materiałów budowlanych. Równie istotną zaletą opracowanej technologii jest możliwość utylizacji odpadów w miejscu ich występowania gdyż system ATON 200 jest urządzeniem przewoźnym, oraz przede wszystkim to, że metoda ta jest znacznie tańsza od innych znanych i stosowanych obecnie metod unieszkodliwiana azbestu. Całkowity średni koszt utylizacji odpadów azbestowych metodą MTT w reaktorze ATON 200 to ok. 150 EUR/tona. Dla porównania całkowity średni koszt utylizacji w łuku plazmowym w Bretanii (Francja) to ok. 1.500 EUR/tona
ATON-HT S.A. działa na rynku od 2005r., a od lutego 2008 r. jest notowana na NewConnect. Firma funkcjonuje w obszarze bezodpadowych innowacyjnych technologii utylizacji odpadów niebezpiecznych i odzysku cennych materiałów. Opracowywane i wdrażane technologie oparte są o autorską metodę MTT (Microwave Thermal Treatment), której Spółka jest właścicielem i która została zastrzeżona w kraju i zagranicą. Proponowane rozwiązanie umożliwia budowę reaktorów, w których unieszkodliwiać można w bardzo wysokich temperaturach szeroką gamę niebezpiecznych odpadów, przy czym praca tych urządzeń nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego i co równie ważne - koszt eksploatacji jest mniejszy od kosztów eksploatacji znanych urządzeń i instalacji. Przykłady zastosowań technologii MTT: utylizacja odpadów azbestowych i odpadów biologicznych , usuwanie uciążliwych zapachów, rozkład (piroliza) tworzyw sztucznych, karbonizacja odpadów biologicznych, usuwanie zanieczyszczeń organicznych np. zanieczyszczeń ropopochodnych.
Spółka jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. nagrody na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO, nagrody GPW w kategorii „Wybór rynku NewConnect jako wsparcia dla rozwoju innowacji”, nagrody Business Award 2008, przyznawanej na Międzynarodowych Targach Hanover Messe, oraz tytułu Krajowego Lidera Innowacji.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony