gartija.pl > artykuły
Rozlicz się z opakowań.
Odsłon - 2480
eGartia
autor:
2005-09-25

Wprowadzasz na rynek towary w opakowaniach?

Pamiętaj musisz rozliczyć się ze zużytych opakowań

Ostatnia zmiana ustawy o odpadach pociagneła za sobą również nowelizacje przepisów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych.

W niniejszym artykule postaramy się w skrócie zaprezentować ostatnie zmiany jakie są skutniem nowelizacji ustawy o odpadach (Dz.U. 2005 nr 175 poz. 1458).

Definicja: Recykling/Odzysk

Nowe przepisy precyzują jakie procesy wymienione w załączniku nr 5 ustawy o odpadach można uznać za odzysk a jakie za recykling. Klasyfikacja ta zgodnie z wprowadzoną nowelizacją (art. 3 ust. 9a i ust. 9b ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej) znajdzie zastosowanie przy obliczaniu osiąganych poziomów odzysku i recyklingu dla odpadów opakowaniowych i poużytkowych.

To bardzo ważne dla przedsiębiorców, bo od tego, czy i do jakiej grupy da się zakwalifikować dany proces, będzie zależeć wysokość opłaty.

Odpowiednia kwalifikacja danego procesu pociągać bedzie za sobą wysokoć opłaty

Wspomnianą klasyfikacje prezentujemy w tabeli poniżej

Ozn. Rodzaj procesu Kwalifikacja
R1 Wykorzystanie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii odzysk
R2 Regeneracja lub odzyskiwanie rozpuszczalników recykling i odzysk
R3 Recykling lub segregacja substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (włączając kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania ) recykling i odzysk
R4 Recykling lub regenaracja metali i związków metali recykling i odzysk
R5 Recykling lub regeneracja innych materiałów nieorganicznych recykling i odzysk
R6 Regeneracja kwasów lub zasad recykling i odzysk
R7 Odzyskiwanie składników stosowanych do usuwania zanieczyszczeń recykling i odzysk
R8 Odzyskiwanie składników z katalizatorów recykling i odzysk
R9 Powtórna rafinacja oleju lub inne sposoby ponownego wykorzystania oleju recykling i odzysk
R10 Rozprowadzenie na powierzchni ziemi, w celu nawożenia lub ulepszenia gleby lub rekultywacji gleby i ziemi nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu
R11 Wykorzystanie odpadów pochodzących z któregokolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R10 nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu
R12 Wymiana odpadów w celu poddania któremukolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R11 nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu
R13 Magazynowanie odpadów, które mają być poddane któremukolwiek z działań wymienionych w ounktach ood R1 do R12 ( z wyjątkiem tymczasowego magazynowania w czasei zbiórki w miejscu, gdzie odpady są wytwarzane) odzysk
R14 Inne działania prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub części lub do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów, łącznie z ich wykorzystaniem , niewymienione w punktach od R1 do R13 recykling i odzysk

Należy jednak pamiętać, że obliczając poziom recyklingu olejów odpadowych, liczyć się będzie wyłącznie masę olejów poddanych regeneracji w instalacjach wpisanych do wykazu prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - zgodnie ze zmienionym art. 39 ustawy o odpadach)

Pierwszy raz sprawozdanie za odzysk przedsiębiorcy złożą do końca marca 2007 r. za rok 2006.

O ile poziom recyklingu oblicza się dość prosto, o tyle sposób obliczania odzysku jest znacznie bardziej skomplikowany. Wzór określa załącznik nr 5 do ustawy o opłacie produktowej.

W 2006 r. trzeba będzie odzyskać 43 proc. odpadów po opakowaniach wprowadzonych na rynek. Jeszcze wyższy, bo 50-procentowy będzie poziom odzysku w 2007 r. Do 2014 r. obowiązkowy odzysk ma sięgnąć 60 proc. Rozporządzenie o rocznych poziomach recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych (DzU z 2005 r. nr 103, poz. 872).

Od kwietnia przedsiębiorca może rozliczać się samodzielnie z nałożonych przez ustawę obowiązków, przetwarzając wyłącznie własne odpady opakowaniowe lub poużytkowe. Obowiązek ten może zrealizować samodzielnie, tworząc własną sieć zbiórki selektywnej, przy czym, żeby się z niego wywiązać, musi zebrać odpady takiego samego rodzaju i w takiej samej ilości jak te, które powstały z wprowadzonych przez niego produktów. Można też zlecić wykonanie obowiązków związanych z odzyskiem i recyklingiem firmie spełniającej wymagania określone w przepisach o odpadach (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 628 ze zm.).

Reklama - bez recyklingu

W lipcu, przy okazji nowelizacji ustawy o odpadach, posłowie uznali, że recykling katalogów reklamowych byłby zbyt uciążliwy dla wielu firm (zwłaszcza dużych sieci handlowych) i wykreślili tę pozycje.

Edukcja

Artukuł 5a ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych nakłada na przedsiębiorców, którzy podlegają jej zapisom obowiązek "prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie właściwego gospodarowania odpadami opakowaniowymi". W ustawie nie określono co to dokładnie oznacza, nie przewidziano też sankcji karnych za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Duże sklepy i ich obowiązki

Duże sklepy będą musiały wystawić pojemniki na opakowania znajdujące się w ich ofercie handlowej, zgodnie z rodzajami odpadów określonymi w przepisach o odpadach.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy