gartija.pl > artykuły
Składowiska. Biogaz z odpadów.
Odsłon - 2065
eGartia
autor:
2013-11-12

17 listopada o godz. 6.30 widzowie TVP 2 zobaczą  kolejny odcinek z cyklu „Milion ton śmieci”.

 

W krajach Europy, odpadów trafiających na składowiska jest bardzo niewiele, a czasem nie ma ich wcale. Zanim osiągniemy takie poziomy recyklingu surowców i wdrożymy odpowiednie technologie przetwarzania, minie jeszcze sporo czasu. Do tego momentu część odpadów będziemy musieli składować. Trzeba to robić tak, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku. W ósmym odcinku programu „Milion ton śmieci” pokażemy nowoczesne składowiska odpadów. Wyjaśnimy, czym różnią się one od starych wysypisk, które do niedawna były zmorą wielu miejscowości.

 

Opowiemy również o sposobach pozyskania i wykorzystania biogazu, który uwalnia się w czasie rozkładu odpadów organicznych. W tym celu odwiedzimy m.in. rejon Hof w Niemczech. Tutejszy powiat stawia na odnawialne źródła energii. W okolicy zielona energia zasila wszystkie gospodarstwa indywidualne i instytucje użyteczności publicznej. Spora część mocy pochodzi z małych elektrowni zasilanych biogazem z odpadów rolniczych. W jednym z nich biogaz jest wytwarzany z gnojowicy i zielonych odpadów powstających w czasie produkcji kiszonek paszowych. Rolnicy występujący o kredyt na budowę biogazowni nie muszą poręczać go własnym majątkiem. Gwarancją jego spłaty jest pewny zysk wynikający ze sprzedaży energii do ogólnokrajowej sieci. Podstawą doskonałego funkcjonowania małych elektrowni jest ustawa OZE.

 

Zainteresowanych zapraszamy dodatkowo na YouTube, gdzie sukcesywnie zamieszczane są  kolejne odcinki filmów poświęconych problematyce zagospodarowania odpadów: http://www.youtube.com/playlist?list=PLY9KjXZch1zwsYbzRL9AbIpcFp3ReH2qN.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy