Wirtualne szkło i realne obowiązki. |
Polska może nie zrealizować zobowiązania odzysku i recyklingu opakowań podjętego w traktacie akcesyjnym. Konsekwencją mogą być wysokie kary nałożone przez Komisję Europejską.
W 2006 roku na polski rynek trafi ok. 3,4 mln ton opakowań. W tym roku Polska powinna odzykiwać 43 proc., w przyszłym roku 50 proc., a w 2014 aż 60 proc. opakowań. Przedsiębiorca wprowadzający na rynek 100 kg opakowań, będzie zmuszony odzyskać 60 kg. Gdy tego nie zrobi, zapłaci karę, tzw. opłatę produktową. Polska na razie wywiązuje się z nałożonych zobowiązań, ale może się okazać, że system odzysku i recyklingu stanie się niewydolny. Tylko co trzecia gmina prowadzi selektywną zbiórkę odpadów. Problemem są obserwowane od kilku lat nieprawidłowości, zwłaszcza na rynku stłuczki szklanej.
Ze sprawozdań organizacji odzysku za 2004 rok wynika, że w Polsce poddano recyklingowi 285 tys. ton szkła, a z informacji hut, że w ciągu roku zbiera się tylko około 200 tys. ton stłuczki szklanej. Proceder polega na fałszowaniu tzw. dokumentów potwierdzających recykling. Każdy recykler (w przypadku szkła jest nim huta) ma obowiązek wystawić dokument potwierdzający, że dana ilość odpadów została przez niego przyjęta i poddana recyklingowi. Dokumenty te dołączane są do rocznych sprawozdań organizacji odzysku – firm, które w imieniu przedsiębiorców prowadzą odzysk odpadów.
Źródło - Gazeta Prawna (www.gazetaprawna.pl)
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony