gartija.pl > artykuły
Wodny Okrągły Stół – dialog na rzecz społeczeństwa i przyrody
Odsłon - 838
eGartia
autor:
2011-09-08

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA prowadzi ogólnokrajowy cykl specjalistycznych seminariów roboczych dotyczących polityki przeciwpowodziowej i gospodarowania wodami w Polsce.

Projekt obejmuje cykl 5 jednodniowych seminariów roboczych, które odbywają się w placówce Ministerstwa Środowiska. Obrady Wodnego Okrągłego Stołu (WOS) prowadzone są z udziałem uczestników kompetentnych w zakresie gospodarowania wodami i zarządzania zasobami wodnymi. Docelowo uczestnicy spotkań mają stworzyć stałą grupę roboczą, której celem będzie wypracowanie strategii zmian w dotychczasowej polityce przeciwpowodziowej, uregulowanie obecnej sytuacji prawnej i wykonawczej przepisów wodnych (od źródła po ujście i strefę brzegowa morza). Bazą pod debatę są wystąpienia specjalistów prezentujących dobre przykłady z Polski i za granicy, propozycje kierunku zmian, analizę obecnej sytuacji, itp.

Celem projektu jest stworzenie platformy współpracy w sprawie wypracowania jasnej i efektywnej strategii gospodarowania wodami i polityki przeciwpowodziowej państwa. Jest to szczególnie ważne po ostatnich wydarzeniach powodziowych, gdzie wyraźnie zaostrzył się konflikt na linii zwolennicy i przeciwnicy zabudowy i regulacji rzek, a społeczeństwo jest zdezorientowane powstałą sytuacją w obliczu sprzecznych informacji oraz tragedii jaka dotknęła wielu ludzi – mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

Projekt Wodny Okrągły Stół ma charakter ogólnopolski, a w zamierzeniu ma wpływać na politykę ekologiczną kraju, politykę gospodarowania wodami, tak pod kątem bezpieczeństwa powodziowego społeczeństwa, jak i realizacji zapewnienia dobrego stanu ekologicznego wód całego kraju.

Pierwsze seminarium WOS dotyczyło analizy stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce, kolejne oceniały m.in. implementację i wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej.  

Wnioski z cyklu dyskusji i obrad WOS zostaną uwzględnione w publikacji końcowej. Sformułowane zostaną jako uwagi i zalecenia ciała jakim jest WOS, a następnie przekazane do stosownych organów odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w kraju – mówi Ewa Leś, wiceprezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy