gartija.pl > artykuły
Wychwytywanie dwutlenku węgla z gazu ziemnego
Odsłon - 452
eGartia
autor:
2010-08-04

Firmy BASF, JGC i INPEX planują przeprowadzenie badań doświadczalnych w dziedzinie nowej technologii służącej do wychwytywania dwutlenku węgla z gazu ziemnego

Yokohama, Japonia - Firmy BASF, JGC i INPEX przeprowadzą wspólne badania doświadczalne w dziedzinie efektywnego wychwytywania i odzyskiwania zawartego w gazie ziemnym dwutlenku węgla (CO2). Badania odbędą się w sierpniu 2010 r.
w kopalni gazu ziemnego firmy INPEX w japońskim mieście Nagaoka.

Gaz ziemny, wydobywany na powierzchnię ziemi przez otwór wiertniczy, często zawiera dwutlenek węgla. Niezależnie od tego, czy gaz ziemny transportowany jest za pomocą rurociągu, zamieniany w płynny gaz ziemny, czy wykorzystywany w procesach chemicznych, należy najpierw wychwycić dwutlenek węgla. Konwencjonalne metody wychwytywania dwutlenku węgla są jednak wysoce energochłonne, a instalacje do wymywania dwutlenku węgla stanowią większość część kosztów inwestycyjnych i operacyjnych.

Firmy JGC i BASF w 2004 r. rozpoczęły wspólne prace nad technologią wychwytywania dwutlenku węgla - techniką oddzielania gazów kwaśnych pod wysokim ciśnieniem (ang. High Pressure Acid Gas Capture Technology, w skrócie HiPACT). Wyniki testów laboratoryjnych oraz seria doświadczeń pokazały, że nowa technologia pozwala na znacznie bardziej efektywne wychwytywanie dwutlenku węgla niż w przypadku metod konwencjonalnych, w warunkach wysokiego ciśnienia. Swoistym krokiem milowym w tym procesie jest planowane na najbliższą przyszłość przeniesienie nowej technologii na działającą już instalację oczyszczania gazu.

Wdrożenie technologii HiPACT może zmniejszyć łączne zużycie prądu danej instalacji oraz w znaczącym stopniu obniżyć koszty nowych instalacji. Ponieważ w tym procesie dwutlenek węgla powstaje przede wszystkim w oparciu o ciśnienie atmosferyczne, zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze, jeśli dwutlenek węgla jest wykorzystywany tam, gdzie bazuje się na wysokim ciśnieniu, jak do syntez chemicznych czy podziemnego magazynowania (sekwestracji).

W oparciu o informacje płynące z wyników badań, JGC i BASF skoncentrują się na wprowadzeniu na rynek technologii HiPACT we wszystkich relewantnych dziedzinach. Należą do nich np. projekty związane z gazem ziemnym, w których dwutlenek węgla w fazie końcowej jest z powrotem wtłaczany do ziemi. Celem INPEX jest dalsza oszczędność energii za pomocą zastosowania technologii HiPACT we własnych kopalniach gazu ziemnego.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy