gartija.pl > artykuły
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - nowe obowiązki
Odsłon - 14483
eGartia
autor:
2005-10-21

Wchodząca dziś w życie ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ( Dz.U. nr 180, poz. 1495) nakłada nowe obowiązki w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Od dzisiaj sprzęt elektryczny i elektroniczny, wprowadzany do obrotu, musi być odpowiednio oznakowany i zbierany osobno niż pozostałe odpady.

Użytkownicy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych zobowiązani są do oddania sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt.

Od dzisiaj przedsiębiorcy, którzy produkują i sprzedają pod własnym oznaczeniem sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, także wyprodukowany przez innego przedsiębiorcę, muszą dołączać do niego informację o zakazie pozbywania się zużytych egzemplarzy razem z innymi odpadami, odpowiednio go oznakować (patrz rysunek), wyjaśnić znaczenie tego oznakowania. Muszą także poinformować o systemie zbierania i roli, jaką spełnia gospodarstwo domowe w odzysku i recyklingu zużytego sprzętu, oraz o potencjalnych zagrożeniach dla środowiska i zdrowia ludzi wynikających z niewłaściwego z nim postępowania.

Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych może przekazać sprzedawcom detalicznym i hurtowym informacje o wysokości kosztów gospodarowania odpadami - koszty zbierania, przetwarzania, recyklingu, innego niż recykling procesu odzysku i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Wspomniane koszty mogą zostać uwidocznione jako oddzielny element ceny sprzętu

W terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia nowego typu sprzętu wprowadzający sprzęt jest obowiązany do opracowania informacji dotyczącej ponownego użycia i przetwarzania zużytego sprzętu. Zakres informacji określa art. 26 pkt. 2 ustawy. Informacja powinna zostać przygotowana w formie pisemnej lub w formie elektronicznej i przeznaczona jest wyłącznie dla prowadzącego zakład przetwarzania.

Przede wszystkim jednak firmy wprowadzające sprzęt na rynek zostały zobowiązane do organizowania i finansowania odbierania tego typu odpadów od prowadzących punkty zbierania zużytego sprzętu, ich przetwarzania, odzysku lub unieszkodliwiania.

Uwaga

Już od 21 października obowiązują przepisy o nieodpłatnym przyjmowaniu zużytego sprzętu niezależnie od jego ilości, rodzaju i marki, zgodnie z art. 37 ustawy (mowa tu jest o obowiązkach zbierającego zużyty sprzęt). Art. 42 ogranicza jego ilość i asortyment, ale wchodzi w życie dopiero 1 lipca 2006 r (tutaj wyraźnie mowa jest o sprzedawcach i momencie sprzedaży nowego sprzętu).

Naszym zdaniem sklepy sprzedające jakikolwiek sprzęt AGD powinny przyjmować zużyty od lipca przyszłego roku.

Oficjalnej interpretacji przepisów przez Ministerstwo Środowiska jeszcze nie ma.

Demontaż zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz usuwanie z niego składników niebezpiecznych można prowadzić wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach. Przedsiębiorca prowadzący zakład przetwarzania po przyjęciu zużytego sprzętu musi niezwłocznie usunąć z niego części niebezpieczne, a odpady powstałe po przetworzeniu przekazać firmie trudniącej się recyklingiem lub innym odzyskiem. Ustawa określa obowiązki prowadzącego zakład przetwarzania.

Wchodzące w życie przepisy mówią też o zadaniach tzw. organizacji odzysku. Są to utworzone przez wprowadzających sprzęt spółki akcyjne, które mogą przejmować na podstawie umowy ich obowiązki określone w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Pokryją one wówczas koszty zbierania, przetwarzania, recyklingu, także gdy przedsiębiorca wprowadzający zakończył działalność gospodarczą.

Wprowadzona ustawa ma na celu stworzenie systemu, który w pełni działać będzie dopiero 1 stycznia 2009 r., ale wiele istotnych przepisów obowiązuje od dzisiaj, a dalsze wejdą w życie 1 stycznia, 1 lipca i 1 października 2006 r.

Oprócz opisanych nowości ustawa prowadza m.in.:

Szczegółowy wykaz sprzęt podlegającego zapisom ustawy określa załącznik nr 1 do ustawy. Poniżej prezentujemy "wykaz" sprzętu w formie ogólnej

Sprzet elektryczny i elektroniczny podlegający zapisom ustawy
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego. Chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne.
Malogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego. Odkurzacze, zamiatacze dywanów, żelazka, tostery, frytownice, noże elektryczne, wagi.
Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny. Komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), stacje robocze, notebooki, notepady, kalkulatory kieszonkowe i biurowe, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, teleksy, telefony, telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe.
Sprzęt audiowizualny. Odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzet hi-fi, wzmacniacze dźwięku.
Sprzęt oswietleniowy. Oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych (z wyjątkiem opraw stosowanych w gospodarstwach domowych), liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprezne lampy sodowe.
Narzędzia elektryczne i elektroniczne. Wiertarki, piły, maszyny do szycia.
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy. Kolejki elektryczne i tory wyścigowe, gry wideo, kieszonkowe konsole do gier wideo.
Przyrządy medyczne Sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do wentylacji płuc, analizatory.
Przyrządy do nadzoru i kontroli. Czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty.
Automaty do wydawania. Automaty do wydawania: napojów gorących, butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, produktów stałych, bankomaty.

Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy