Odpady niebezpieczne zawierające PCB - unieszkodliwianie |
W rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 września 2002 r. w sprawie określenia urządzeń, w których mogły być wykorzystywane substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska (Dz. U. Nr 173 poz.. 1416) wyszczególnione wszystkie typy kondensatorów i transformatorów mogących zawierać polichlorowane bifenyle. Podane zostały podstawowe informacje odnośnie kraju pochodzenia, producenta oraz roku produkcji urządzenia.
Ustawa o odpadach zezwala na odzysk odpadów zawierających PCB wyłącznie po usunięciu tej substancji, która powinna być unieszkodliwiona poprzez spalenie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. W innych przypadkach istnieje zakaz odzysku. Oleje zawierające PCB nie mogą być poddawane procesom rafinacji, lecz jako odpady niebezpieczne powinny być kierowane do kontrolnego unieszkodliwienia. Wystarczy by 1 tona oleju została zanieczyszczona 100 gramami PCB by nie nadawał się on już do odzysku. Gdy zanieczyszczenie 1 tony oleju przez polichlorowane bifenyle przekracza 50% i zostanie on przekazany do rafinerii, skażeniu może ulec 100000 ton produktów naftowych łącznie z całą instalacją.
Ustawa o odpadach dopuszcza następujące formy unieszkodliwienia odpadów PCB:
Obecnie w Polsce nie istnieje instalacja przystosowana do niszczenia kondensatorów zawierających związki PCB i muszą być one unieszkodliwianie za granicą. Usługą w tym zakresie zajmuje się POFRABAT Sp. z o.o. z Warszawy, która przekazuje odpady do francuskiej firmy TREDI, oraz INTEREKO sp. z o.o. z Opola, przekazująca kondensatory do belgijskiej firmy INDAVER.
Oleje, ciecze zawierające polichlorowane bifenyle są unieszkodliwianie przez 3 polskie instalacje: ANWIL S.A. we Włocławku; Zakłady Chemiczne Rokita S.A. w Brzegu Dolnym oraz przedsiębiorstwo CHEMEKO z Włocławka oferujące usługi dekontaminacji.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony