Wyjaśnienia do artykułu „Polsce grozi do 400 mln zł rocznie kary za śmieci na wysypiskach” |
Plany gospodarki odpadami są opracowywane na szczeblach krajowym, wojewódzkim i gminnym (art. 14 ust. 3 ustawy o odpadach). Plany gospodarki odpadami powinny określać m.in.: cele w zakresie gospodarki odpadami z podaniem terminów ich osiągania, rodzaj przedsięwzięć i harmonogram ich realizacji oraz instrumenty finansowe służące realizacji celów w zakresie gospodarki odpadami, w tym zawierające elementy harmonogramu rzeczowo-finansowego planowanych działań zmierzających do zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko oraz prawidłowego gospodarowania nimi, w tym ograniczenia ilości odpadów ulegających biodegradacji zawartych w odpadach komunalnych kierowanych na składowiska (art. 14 ust. 2 ww. ustawy).
Krajowy, wojewódzki, powiatowy i gminny plan gospodarki odpadami powinien obejmować wszystkie rodzaje odpadów powstających na obszarze danej jednostki administracyjnej oraz przywożonych na jej obszar, a w szczególności odpady komunalne z uwzględnieniem m.in. odpadów ulegających biodegradacji (art. 15 ust. 7 i 7a ww. ustawy).
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.), właściwym organem w zakresie nadzoru nad przedsiębiorcami działającymi na rzecz odbierania w sposób selektywny i późniejszego prawidłowego zagospodarowania odpadów, w tym odpadów komunalnych ulegających biodegradacji jest wójt burmistrz lub prezydent miasta (art. 7-9 ww. ustawy).
Resort Środowiska podejmuje szereg działań systemowych mających na celu stworzenie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami i wywiązanie się z zadań nałożonych przez Unię Europejską, w tym ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Jest to między innymi rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. Nr 196, poz. 1217) określające jednostkowe stawki opłat za umieszczanie odpadów na składowisku w kierunku zwiększenia m.in. stawek odpadów komunalnych ulegających biodegradacji zmierzających do bezwzględnego ograniczenia ilości składowanych tych odpadów na rzecz ich gospodarczego wykorzystania. Przedmiotowe rozporządzenie jest kluczowym i niezwykle ważnym instrumentem w kształtowaniu polityki gospodarki odpadami w Polsce i stanowi w chwili obecnej narzędzie - stosowane także w innych państwach Unii Europejskiej - dla wypełnienia celów nałożonych prawem wspólnotowym, w zakresie ograniczenia ilości składowanych odpadów.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony