Lobbujmy na rzecz "gospodarki odpadami" - list otwarty |
IV filarem naprawy polskiego systemu może stać się tak zwana technologia produkcji i wykorzystania „biowęgla" czyli paliwa wytwarzanego w procesie autotermicznego uwęglania biomasy wg technologii opracowanej przez zespół pod kierownictwem prof. Zbigniewa Bisa i prof. Wojciecha Nowaka z Politechniki Częstochowskiej.
Nie sposób opisywać w tej korespondencji szczegółów tej technologii wykorzystującej także wysoko energetyczne odpady domowe. Weryfikacją tego „IV filara" powinny zająć się instytuty na zlecenie rządowe - podobnie jak systemem selektywnej zbiórki EKO-AB. O tej metodzie zagospodarowania odpadów wysokoenergetycznych był także reportaż w TVP w godzinach przedpołudniowych, a więc "martwych" dla szerszego odbioru przez opinię publiczną elementów eko-edukacji (klik)...
Biowęgiel może być nie tylko czwartym filarem programu naprawczego dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - ale także elementem wypełnienia przez Polskę limitów uzyskania energii odnawialnej i metodą ograniczania emisji CO2 - co ma strategiczne znaczenie w dobie działań dla zrównoważonego rozwoju.
W ostatnim czasie ukazały się publikacje zapowiadające wdrożenie także innych metod (poza „tradycyjnymi" spalarniami odpadów) wykorzystania potencjału energetycznego odpadów komunalnych (klik).
Jeśli wreszcie polskie gminy wyposażone zostaną w unijne narzędzia i mechanizmy zarządzania gospodarką odpadami - już dziś powinny znać metody dokonywania efektywnej zbiórki odpadów domowych i technologie wykorzystania potencjału energetycznego z odpadów dla produkcji "zielonej" energii przyjaznej także kieszeni konsumenta.
Więc także upowszechnienie zakładów produkcji biowęgla i zastosowania go do lokalnej produkcji „czystszej energii" oraz ewentualnych innych nowatorskich metod wykorzystania potencjału energetycznego odpadów domowych - powinno być szczególnym przedmiotem pracy międzyresortowego zespołu interdyscyplinarnego nad szybkim wdrożeniem programu ratunkowego dla odsunięcia groźby nałożenia na Polskę unijnych sankcji finansowych za brak osiągnięcia podpisanych w 2001 roku zobowiązań akcesyjnych koszyka „środowisko" oraz dla wypełnienia limitu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Skojarzenie systemu selektywnej zbiórki odpadów EKO-AB i produkcji energii z ich wykorzystaniem - ograniczy skalę podwyżek opłat za usuwanie i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz może zaoszczędzić konieczne unijne środki finansowe na budowę wielu obiektów infrastrukturalnych, które w założeniach mają być przeznaczane na budowę kosztownych i drogich w eksploatacji spalarni odpadów, które to inwestycje natrafiają na opór społeczny. Efektywne wykorzystanie tych środków powinno być priorytetem...
Na przykład wytwórnie biowęgla nie potrzebują kosztownych zabezpieczeń środowiskowych bo nie występują w nich emisje charakterystyczne dla klasycznych spalarni odpadów. Stąd nie ma konieczności windowania cen za usuwanie odpadów domowych. Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem jako paliwa biowęgla w małych lokalnych elektrociepłowniach - może się odbywać w tak zwanym systemie „rozproszonym" - czyli do kosztów uzyskanej energii nie trzeba dodawać kosztów jej przesyłu na znaczne odległości - co obniża koszty konsumenckie.
Warto zobaczyć
Wykonamy stronę www dla Twojej firmy
Przykładowe szablony strony