gartija.pl > artykuły
Gospodarowanie odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi - raport NIK
Odsłon - 967
eGartia
autor:
2006-09-22

Organy administracji samorządowej i podmioty gospodarcze nie przestrzegają przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, zwłaszcza w zakresie:

Budowa systemu gospodarowania odpadami w Polsce, który zapewniłby realizację celów, zasad i zadań w tej dziedzinie, określonych w II Polityce Ekologicznej Państwa oraz wypełnienie zobowiązań wobec Unii Europejskiej, została oparta o nowe regulacje prawne. Regulacje te, w celu zwiększenia gospodarczego wykorzystania odpadów opakowaniowych i poużytkowych, a przez to ograniczenia masy odpadów składowanych na składowiskach, wprowadziły m.in. obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, wnoszenia opłat za nieosiągnięcie wymaganych rocznych poziomów odzysku i recyklingu tych odpadów, opracowywania rocznych sprawozdań o gospodarowaniu odpadami przez przedsiębiorców, gminy i marszałków województw.

W okresie maj – sierpień 2005 r. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę gospodarowania odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi. Badaniami objęto lata 2002 – I kwartał 2005.

Kontrola przeprowadzona została w 90 jednostkach organizacyjnych, tj.: w Ministerstwie Środowiska, 16 urzędach marszałkowskich, 16 urzędach miast na prawach powiatu, 3 starostwach powiatowych i 3 urzędach miast oraz w 51 podmiotach gospodarczych prowadzących działalność związaną z wprowadzaniem na rynek opakowań i produktów w opakowaniach, wytwarzaniem odpadów opakowaniowych i poużytkowych, zbieraniem i transportem tych odpadów oraz ich odzyskiem i recyklingiem.

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła przestrzeganie przez skontrolowane organy administracji samorządowej oraz podmioty gospodarcze przepisów prawa dotyczących gospodarowania odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi, w szczególności w zakresie:

Kontrola wykazała, że na terenie 13 gmin, spośród 19 skontrolowanych, systemem selektywnego zbierania odpadów nie objęto wszystkich mieszkańców. Stwierdzono przy tym, że w badanym okresie w 9 skontrolowanych gminach zmniejszył się od 8% do 82% udział odpadów opakowaniowych przekazanych do recyklingu w ilości odpadów wytworzonych. Zostało to spowodowane m.in.: wzrostem ilości odpadów bezpośrednio przekazywanych przez ich wytwórców do punktów skupu i znacznym wzrostem liczby punktów skupu surowców wtórnych wobec braku środków finansowych na budowę własnych - miejskich sortowni odpadów, a także wzrostem ilości odpadów wybieranych z pojemników przez indywidualnych zbieraczy.

Pełna informacja

Informacje o wynikach kontroli (pdf)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy