gartija.pl > artykuły
Polskę zalewają cudze śmieci
Odsłon - 970
eGartia
autor:
2006-07-26

Ochrona krajowego rynku w okresach przejściowych przed zalewem odpadów komunalnych z krajów „Starej” UE, szybki rozwój zbiórki selektywnej i konkretne wsparcie dla rozwoju instalacji do recyklingu i odzysku odpadów, to podstawowe kierunki zmian proponowane przez Krajową Izbę Gospodarczą zmierzające do skutecznej realizacji ustawowych obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów oraz budowy krajowego systemu gospodarki odpadami.

Regulacje prawne i uchwalona w końcu lipca 2005 r. zmiana ustawy o odpadach i o zmianie innych ustaw potwierdziła wprowadzenie w Polsce od 2006 r. nowego (dodatkowego) obowiązku odzysku odpadów opakowaniowych, poza dotychczasowym poziomem recyklingu. Poziom ten w roku 2006 wyniesie 43%, a w roku 2007 – już 50%. Szacuje się, że dla pełnej realizacji obowiązków odzysku i recyklingu w 2008 r. zabraknie ok. 700-800 tys. ton. zebranych z rynku krajowego i poddanych odzyskowi odpadów opakowaniowych. Tymczasem ogromny napływ odpadów z krajów UE spowoduje, że odpady krajowe będą zalegały na wysypiskach poza systemem, a cementownie i inne instalacje będą spalały odpady z krajów UE, częstokroć dotowane.

Obecnie funkcjonujące w Polsce przepisy prawa są nowoczesne i generalnie dobre, jednak niektóre rozwiązania potrzebują udoskonalenia. Krajowa Izba Gospodarcza proponuje zmiany, które powinny pozwolić na zapewnienie realizacji wyższych wymagań i szybką budowę nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. „Obecnie w Polsce potrzebne jest sprawne wdrażanie i konsekwentna egzekucja uchwalonego prawa, do czego niezbędna jest m.in. ścisła współpraca odpowiedzialnych organów w zakresie egzekucji prawa i wzmocnienie kadrowe Inspekcji Ochrony Środowiska. Głównym celem takich działań jest poprawa skuteczności kontroli tak, aby podmioty działające nielegalnie nie stanowiły zagrożenia dla budowy systemu i nie zakłócały uczciwej konkurencji i rozwoju przedsiębiorców działających zgodnie z prawem” – wymienia Andrzej Arendarski Prezes KIG.

Czytaj cały artykuł

Źródło - Krajowa Izba Gospodarcza (www.kig.pl)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy