gartija.pl > artykuły
RDF – alternatywne paliwo z odpadów
Odsłon - 1339
eGartia
autor:
2013-05-13

W marcu br. TVP rozpoczęła emisję cyklu filmowego „Milion ton śmieci” przygotowanego na zlecenie Towarzystwa na rzecz Ziemi.
19 maja o godz. 6.30 widzowie TVP 2 zobaczą  piąty odcinek z cyklu „Milion ton śmieci”. Kolejne odcinki będą emitowane po wakacjach.  

Najbliższy odcinek zostanie poświęcony problematyce wytwarzania paliwa pochodzącego z  odpadów tzw. RDF (skrót od angielskiej nazwy Refuse Derived Fuel), które może być wykorzystywane w cementowniach i elektrociepłowniach.

Specjaliści twierdzą, że takie paliwo ma wielką przyszłość i nazywają je „lokalnym węglem”, bo odpady powstają wszędzie tam, gdzie są ludzie. Co ciekawe, jest ono przygotowywane na bazie najbardziej kłopotliwej części odpadów, z której wcześniej wyselekcjonowano już plastik, metal, szkło i makulaturę.

Trzeba jednak podkreślić, że takie paliwo może być spalane tylko w piecach przemysłowych o temperaturze spalania znacznie przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. W żadnym wypadku nie wolno więc spalać śmieci w domowych piecach, gdyż wiązałoby się to bezpośrednio z emisją do powietrza zanieczyszczeń zawierających niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi substancje. 

Równocześnie zainteresowanych zapraszamy na YouTube, gdzie sukcesywnie
zamieszczane są  kolejne odcinki filmów poświęconych problematyce zagospodarowania odpadów: http://www.youtube.com/playlist?list=PLY9KjXZch1zwsYbzRL9AbIpcFp3ReH2qN. 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy