gartija.pl > artykuły
OOŚ w gospodarce odpadami
Odsłon - 9020
#orivne
autor:
2005-02-16

Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (OOŚ) to sformalizowana procedura prowadzona w ramach postępowania administracyjnego, której celem jest wydanie decyzji zezwalających na realizację określonych inwestycji.

OOŚ jest regulowana prawem, przede wszystkim przez Ustawę Prawo Środowiska z 27/04/2001 z późniejszymi zmianami (DZ. U. Nr 62, 2001 poz. 627); Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko z 2/09/2002 r. (DZ. U. Nr 179, 2002, poz. 1490), a także Prawo wodne, Prawo Budowlane oraz Prawo geologiczne i górnicze.

Przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami podlegają obowiązkowi OOŚ w następujących przypadkach:

Inne inwestycje związane z gospodarka odpadami nie podlegają procedurze OOŚ. Zwolnieniu z powyższej procedury podlegają również przedsięwzięcia, w których pozwolenie na budowę zostało poprzedzone wydaniem decyzji, dotyczącej tego samego przedsięwzięcia w zakresie pozwolenia wodnoprawnego lub decyzją ustalającą warunki prowadzenia robót polegających na regulacji wód oraz budowie wałów przeciwpowodziowych, a także robót melioracyjnych, odwodnień budowlanych oraz innych robót ziemnych zmieniających stosunki wodne na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych.

Podobna zasada dotyczy inwestycji, w których pozwolenie wodnoprawne zostało poprzedzone wydaniem decyzji, dotyczącej tego samego przedsięwzięcia, w zakresie decyzji ustalającej warunki prowadzenia robót polegających na regulacji wód oraz budowie wałów przeciwpowodziowych, a także robót melioracyjnych, odwodnień budowlanych oraz innych robót ziemnych zmieniających stosunki wodne na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych.

Wszystkie inwestycje, które wymagają przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, podlegają procedurze uzyskania następujących pozwoleń:

Powyższe decyzje są wydawane po uzgodnieniu z odpowiednim organem ochrony środowiska (tj. wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, starostą, wojewodą lub ministrem właściwym do spraw środowiska) lub Inspektorem Sanitarnym.

Inwestor występujący o przeprowadzenie postępowania w sprawie OOŚ powinien przedstawić następujące dokumenty:


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy